środa, 31 stycznia 2018 13:58

"Zasłużeni dla Brzeska" - kto otrzymał medal?

Autor Manuel Langer
"Zasłużeni dla Brzeska" - kto otrzymał medal?

W czasie uroczystej sesji Rady Miejskiej w Brzesku wręczone zostały honorowe tytuły – Medal na Wstędze za Zasługi dla Miasta Brzeska, którym wyróżniono Cecylię Jabłońską i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Brzeska, który pośmiertnie przyznano Janowi Antoniemu Goetz-Okocimskiemu. Uroczystość zgromadziła wielu dostojnych gości, przyjechali potomkowie rodziny Goetzów – prof. Maria Rościszewska z mężem Krzysztofem, Maria Bachleda-Curuś oraz Marek Ronikier. Obecni byli studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawiciele nowosądeckiego oddziału PTTK, Rady Seniorów w Brzesku, kierownicy jednostek pomocniczych gminy, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy gminy Brzesko.

W grudniu ubiegłego roku radni podjęli uchwały dotyczące przyznania tytułów, dzisiaj nastąpiło uroczyste ich wręczenie. Sesję otworzył przewodniczący rady miejskiej, Krzysztof Ojczyk. Burmistrz w swoim wystąpieniu mówił, że wręczenie tytułów tym dwóm osobom to dla niego zaszczyt. –Pani Cecylia Jabłońska jest założycielką prężnie działającego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który ma już 245 studentów i prowadzi znakomite zajęcia. Pani Cecylia prężnie działa w PTTK, jest jedną z założycielek Komitetu Odnowy Zabytków Cmentarza Parafialnego, jest zasłużoną mieszkanką naszego miasta. Drugim wyróżniony jest Jan Antoni Goetz-Okocimski jego rodzina znana jest nie tylko z tego, że prowadziła działalność biznesową, ale z tego, że byli to wspaniali, dobrzy ludzie, którzy ufundowali wiele szkół, ochronek, domów ludowych. Jan Antoni zmarł na wygnaniu, w 1962 roku w stolicy Kenii Nairobi, skąd jego prochy, dzięki działaniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Okocimskiej sprowadzone zostały do Polski. Złożone zostały w krypcie pod kościołem w Okocimiu, gdzie spoczywają ciała wszystkich Goetzów-Okocimskich. Uzasadnienia do wniosków o przyznanie tytułów odczytali –dla Jana Antoniego Goetz-Okocimskiego prezes SMZO, Franciszek Brzyk i prof. Janusz Zdebski, były rektor AWF w Krakowie dla Cecylii Jabłónskiej.

-Dzisiejszy dzień jest dla mnie szczególny – mówiła Cecylia Jabłońska. –Urodziłam się i wychowałam w Brzesku i nie jest mi obojętne, jak miasto się rozwija, jak żyje się jego mieszkańcom. Odznaczenie otrzymałam na wniosek studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którym serdecznie dziękuję. Słowa podziękowania kieruję też tym, którzy to wyróżnienie mi przyznali. Jeśli Bóg pozwoli, dalsze działania na rzecz Brzeska będą dla mnie i powinnością, i radością.

W imieniu potomków rodziny Goetzów-Okocimskich podziękowania składała prof. Maria Rościszewska. –Dziękuję działaczom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Okocimskiej i jego prezesowi Franciszkowi Brzykowi. Dziękuję burmistrzowi i przewodniczącemu rady miejskiej, jestem wzruszona tym, jak pięknie potraficie państwo wyróżnić swoich wybitnych obywateli.

Info/foto: UM Brzesko

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka