czwartek, 25 kwietnia 2024 10:38

Znamy wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ. Wśród wyróżnionych brak szkół z Małopolski

Autor Patryk Trzaska
Znamy wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ. Wśród wyróżnionych brak szkół z Małopolski

Znamy wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pod hasłem „Bezpieczna Szkoła”. W tym roku tarcze zaufania popłynęły do szkół z Zabrza, Żywca, Opola, Warszawy, Łodzi, ale nie do Krakowa. Niestety, żadna ze szkół w Krakowie, ani w całej Małopolsce nie została oceniona jako w pełni bezpieczne
miejsce.

W 2023 roku w krajowym Rankingu zwyciężyło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska.

Co mówią wyniki?

W tym roku Fundacja GrowSpace przyznaje najlepszym szkołom tarcze zaufania podpisane przez wiceministrę edukacji, Paulinę Piechnę-Więckiewicz. To pierwsze w historii zaangażowanie przedstawicieli Ministerstwa Edukacji w akcję. W Małopolsce 1120 uczniów oceniało swoje szkoły pod kątem bezpieczeństwa. To rekord głosów oddanych w województwie. 163 szkoły wzięły udział, 5 zostało zakwalifikowanych.

W tym roku tarcze zaufania popłynęły do szkół z Zabrza, Żywca, Opola, Warszawy, Łodzi, ale nie do Krakowa. Niestety, żadna ze szkół w Krakowie, ani w całej Małopolsce nie została oceniona jako w pełni bezpieczne miejsce.

Jak przekonują aktywiści działający na rzecz osób LGBTQ+ w Małopolsce, jest to alarmująca sytuacja dla całego regionu. W ich ocenie Małopolska ponosi konsekwencje działalności byłej kurator oświaty – Barbary Nowak oraz byłego ministra edukacji – Przemysława Czarnka.

Jak prezentują się dane? Z raportu wynika, że 41 proc. uczestników badania doświadczyło przemocy psychicznej ze względu na LGBT w skali kraju. W Małopolsce to aż 82 proc. Z kolei 49 proc. uczestników badania doświadczyło przemocy psychicznej z innych względów w skali kraju. W Małopolsce to 61 proc.
To jednak nie wszystko. 28 proc. uczestników badania doświadczyło przemocy fizycznej za bycie częścią społeczności LGBT w skali kraju. W Małopolsce to 77 proc. Co ciekawe, w Małopolsce aż 81 proc. osób wie o osobie, która doświadczyła cyberprzemocy.

Autorzy raportu podkreślają, że konieczne są zmiany systemowe. Grono pedagogiczne, psychologowie i pedagodzy szkolni mają być przeciążeni nadmiarem obowiązków lub nie mają zapewnionych odpowiednich szkoleń celem udzielania właściwej pomocy.

Foto: pixbay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka