środa, 4 grudnia 2019 12:56

Pszczoły z Babiogórskiego Parku otrzymały pomoc

Autor Piotr Sajdak
Pszczoły z Babiogórskiego Parku otrzymały pomoc

Babiogórski Park Narodowy jest jednym ze zwycięzców konkursu grantowego realizowanego w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Otrzymaną dotacje instytucja przeznaczyła na organizację spotkań edukacyjnych o pszczołach, zakup i posadzenie roślin bogatych w pokarm oraz na hotele dla owadów zapylających. We wszystkie prace aktywnie włączyli się uczniowie ze szkoły sąsiadującej z Parkiem oraz seniorzy z Ośrodka Pobytu Dziennego w Zawoi.

Celem projektu „Dla Babiogórskich zapylaczy” było zwiększenie bazy pokarmowej dla pszczół poprzez nowe nasadzenia na terenie sąsiadującym z Parkiem, zaangażowanie społeczności lokalnej w te prace oraz edukacja i budowanie świadomości mieszkańców na temat ważnej roli owadów zapylających w życiu codziennym.

Organizatorzy projektu z Babiogórskiego Parku Narodowego dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową w Zawoi Wilcznej oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zawoi przeprowadzili cykl spotkań edukacyjnych, w których wzięło udział ponad 120 uczniów oraz ponad 30 osób z Domu Opieki Dziennej na Przysłopiu. Uczestnicy spotkań mogli posłuchać o życiu pszczół, ich potrzebach, roślinach przyjaznych tym owadom, a także o tym, jak można im pomóc zapewniając pokarm i miejsca do gniazdowania.

Kolejnym etapem projektu na rzecz „babiogórskich zapylaczy” było utworzenie nowych miejsc z bazą pokarmową. W tym celu zakupiono 200 szt. drzew i krzewów owocowych, które zasadzono przy szkole, przy Domu Opieki Dziennej, przy osadach służbowych Babiogórskiego Parku Narodowego oraz na Polance Odkrywców, stanowiącej element ścieżki edukacyjnej „Mokry Kozub”. Posadzone rośliny będą nie tylko miejscem pożytecznym dla pszczół, ale z ich owoców będą korzystali także uczestnicy projektu – seniorzy robiąc np. przetwory, a dzieci i młodzież odwiedzający Park – podczas zajęć edukacyjnych.

– Dzięki grantowi mogliśmy posadzić rośliny i stworzyć nowe miejsca przyjazne pszczołom. Stanowią one nie tylko bazę pokarmową dla „babiogórskich zapylaczy”, ale także wykorzystujemy je jako przykłady podczas spotkań edukacyjnych czy spacerów interpretacyjnych. Bardzo ważne było dla nas włączenie w projekt zarówno dzieci i młodzieży, jak też seniorów. Każda z tych grup miała coś wspaniałego do zaoferowania – entuzjazm, wiedzę, staranność czy cierpliwość. Mamy nadzieję, że dzięki ich zaangażowaniu projekt będzie kontynuowany i będzie służył nam wszystkim – mówi Katarzyna Fujak z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Inf. i fot.: First – www.aid.com.pl

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka