wtorek, 11 lipca 2017 18:28

241. rocznica niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki na Kopcu Kościuszki

Autor Redaktor Techniczny
241. rocznica niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki na Kopcu Kościuszki

Przedstawiciele władz amerykańskich w Polsce oraz licznie zgromadzeni goście świętowali 241. urodziny USA na Kopcu Kościuszki. Dzień Niepodległości (4 lipca) to święto państwowe w Stanach Zjednoczonych, obchodzone w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 roku.

Impreza tradycyjnie odbyła się na Kopcu Kościuszki – w miejscu symbolicznym zarówno dla Amerykanów i Polaków, ze względu na postać Tadeusza Kościuszki.

W uroczystościach udział wzięła delegacja gminy Zabierzów: kierownik Wydziału Rozwoju i Promocji Małgorzata Tomczyk, Skarbnik Piotr Budziak, nauczyciel i koordynator projektów edukacyjnych Renata Pędrys.

Gmina Zabierzów prowadzi partnerską współpracę z amerykańskimi miastami Camas i Hillsboro oraz gminami Morawica i Krapkowice od 2004 r.

Celem tej współpracy jest dzielenie się doświadczeniami związanymi z zasadami funkcjonowania struktur samorządowych oraz wymiana kulturowa i realizacja projektów edukacyjnych. Wieloletnie kontakty zaowocowały wieloma ciekawymi projektami, które z powodzeniem kontynuowane są od wielu lat, w tym: the Summer English Language Camp, the Teachers’ Workshop, wymiana młodzieżowa między Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie oraz Liberty Middle School i Skyridge Middle School w Camas (USA).

UG Zabierzów

Powiat krakowski - najnowsze informacje