sobota, 30 maja 2020 11:37

Agnieszka Kawa nowym wiceprezedentem Tarnowa

Autor Marzena Gitler
Agnieszka Kawa nowym wiceprezedentem Tarnowa

Z dniem 29 maja prezydent Tarnowa Roman Ciepiela odwołał z funkcji zastępcy prezydenta Piotra Augustyńskiego. Powoła na jego miejsce od 1 czerwca Agnieszkę Kawę, która z końcem maja zakończyła pracę jako dyrektorka Centrum Sztuki Mościce.

Piotr Augustyński funkcję zastępcy prezydenta pełnił przez ostatnie sześć lat. Jest absolwentem robotyki i automatyki w krakowskiej AGH, skończył też podyplomowe studia z rachunkowości i finansów oraz drugie w dziedzinie komunikacji i doradztwa personalnego. Po ukończeniu studiów pracował w kilku tarnowskich przedsiębiorstwach, a później założył własną firmę AMP Soft, zajmującą się automatyzacją i sterowaniem procesami technologicznymi oraz projektowaniem urządzeń do badań własności fizyko-mechanicznych i badań metrologicznych. W czasie pracy w UMT był członkiem i przewodniczym kilku rad nadzorczych miejskich spółek.

Prezydent Roman Ciepiela zarekomendował Piotra Augustyńskiego Radzie Nadzorczej Miejskiego Zarządu Budynków do objęcia funkcji prezesa zarządu tej miejskiej spółki. Dotychczasowy prezes MZB, Janusz Galas, który osiągnął już wiek emerytalny, ma pełnić funkcję wiceprezesa.

Przed Piotrem Augustyńskim w nowej roli stoją spore wyzwania w związku z planami rozbudowania działalności MZB. Chodzi przede wszystkim o uaktywnienie zasobów miejskich nieruchomości dla lokalnych - i nie tyko - przedsiębiorców, kreowanie nowych funkcji komunalnych lokali użytkowych, zbudowanie programu rozwoju dla handlu usług w ścisłym centrum Tarnowa w powiązaniu z planami rewitalizacyjnymi, ożywienie gospodarcze i kulturalne tarnowskiej Starówki itp. Te nowe zadania po części wynikają ze zmienionej obecnie rzeczywistości gospodarczej i konieczności dostosowywania się do już widocznych ekonomicznych nowych wyzwań wynikających z pandemii koronawirusa.

Na stanowisko nowej zastępczyni prezydenta powołana zostanie z dniem 1 czerwca Agnieszka Kawa, do niedawna dyrektorka Centrum Sztuki Mościce. W gestii A. Kawy na nowym stanowisku będzie m.in. piecza nad szeroko pojętymi sprawami tarnowskiej kultury i miejskimi instytucjami kulturalnymi, piecza nad edukacją kulturalną i szkolnictwem artystycznym, miejskim sportem, promocją miasta i komunikacją z mieszkańcami, promocją turystyki. Jej zadaniem będzie też uruchomienie miejskich instytucji promocji nauki (m.in. budowany Tarnowski Park Doświadczeń). Istotne będzie również opracowanie programu zawierającego różne możliwe do realizacji formy kulturalnej aktywności w sytuacji ewentualnego nasilenia się epidemii koronawirusa i powrotu związanych z tym obostrzeń. Nowa zastępczyni prezydenta będzie również miała w swojej gestii promocję gospodarczą i działalność Wydziału Rozwoju Gospodarczego.

Agnieszka Kawa jest menadżerką kultury, samorządowcem, kuratorką wydarzeń kulturalnych i promocyjnych, ma również za sobą karierę dziennikarską i pedagogiczną. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie ukończyła pedagogikę kulturalno-oświatową, w tejże uczelni ukończyła też podyplomowe studia dziennikarskie.

W latach 1996 – 2003 związana była z tarnowskim Radiem Maks, gdzie pracowała jako dziennikarka i kierowała radiową agencją reklamy i marketingu.

W 2003 objęła stanowisko dyrektorki Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa.

W 2007 roku rozpoczęła kierowanie Centrum Sztuki Mościce. Ten okres jej zawodowej działalności jest dobrze znany w Tarnowie, bowiem w szybkim czasie przekształciła lokalny dom kultury w instytucję o wyraźnym charakterze, budując rozpoznawalną w Polsce markę w oparciu o sztukę profesjonalną, przedsięwzięcia interdyscyplinarne z dziedzin: teatru, muzyki, tańca, literatury, filmu, fotografii, sztuk pięknych, architektury, nowych mediów, edukacji kulturalnej.

inf. i foto: UM Tarnowa

Tarnów - najnowsze informacje