poniedziałek, 23 września 2019 11:23

Akademik na początek studiów

Autor Głos 24
Akademik na początek studiów

Studia są tym specyficznym okresem, w którym to opuszcza się dom i wyjeżdża do innego miasta w celu pobierania wyższego wykształcenia. Trudność tego zadania polega naturalnie na konieczności znalezienia sobie odpowiedniego lokum w nieznanym dla nas miejscu. Co może wówczas zrobić student? Może zdecydować się na wynajęcie mieszkania (samemu lub ze znajomymi) lub pójście do akademika. Niniejszy artykuł przedstawi kilka argumentów przemawiających za tym, aby wybrać ten drugi wariant.

Życie studenckie

Ludzie nieprzyzwyczajeni do studenckiego życia mogą nie wiedzieć, z jakimi specyficznymi, a przy tym pozytywnymi interakcjami i sytuacjami jest ono związane. W końcu początkujący studenci często znajdują się z dala od rodziny oraz przyjaciół, a potrzeba społecznych kontaktów nie słabnie. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wdrożenie się w towarzystwo nowo poznanych osób, często posiadających podobne zainteresowania, co my.

Ludzie chętni na takie doświadczenia bezsprzecznie powinni wybrać akademik. Przy tym należy zaznaczyć, że jest to przestrzeń, w której zawiązują się przyjaźnie na całe życie, a nawet miłości.

Pomoc naukowa

Dziś nauka odbywa się głównie przy użyciu Internetu, natomiast najcenniejsze przeważnie są notatki/zapisy stworzone przez kolegę (lub koleżankę), zamieszkującego pokój koło nas. Wówczas dostęp do wszelkiej pomocy naukowej, ale i informacji towarzyskich jest znacznie prostszy, gdy zamieszkujemy akademik razem z wieloma innymi ludźmi w sytuacji podobnej do naszej.

Lokalizacja

Ponieważ główną funkcją akademików jest dostarczenie studentom dachu nad głową w trakcie roku akademickiego, znajdują się one przeważnie na terenach kampusowych. Stąd też ich mieszkańcy są uprzywilejowani pod względem dojazdu na uczelnię, co bezsprzecznie jest dla nich wielką zaletą.

Z kolei stancje czy mieszkania, będące własnością osób prywatnych, ulokowane są w różnych, często znacznie od siebie oddalonych miejscach. Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnego przypadku, ale trzeba liczyć się z tym, że te znajdujące się w lepszych lokalizacjach będą adekwatnie droższe pod względem wysokości czynszu.

Złotym środkiem dla wielu osób są akademiki o charakterze prywatnym. Z jednej strony między nimi, a wydziałami szkół wyższych jest nieduża odległość, z drugiej wciąż będzie większa, niż w przypadku akademików uczelnianych, ale za to standard takich miejsc jest znacznie lepszy.

Podsumowanie

Jak widać, w domu studenckim można przeżyć emocje, które są nie do znalezienia gdzie indziej. Niezależnie od tego, czy wybierze się uniwersytecki, czy prywatny, przebywanie tam pomoże zaaklimatyzować się każdemu studentowi!

Szukasz akademika w Krakowie? Sprawdź ofertę https://livinnxpoland.pl/pokoje-dla-studentow/

Kraków - najnowsze informacje