poniedziałek, 6 września 2021 12:30

Piękny gest! Saksofon z Wieliczki trafi do Afryki

Autor Marzena Gitler
Piękny gest! Saksofon z Wieliczki trafi do Afryki

Saksofon tenorowy dla muzyków African Music School ofiarował burmistrz Artur Kozioł. Pojedzie aż do RPA, gdzie kapucyni prowadzą swoje misje. Szkoła apeluje o wparcie finansowe lub zakup instrumentów w ramach akcji „Zamiast broni instrumenty”.

Już po raz drugi Wieliczkę odwiedzili uczniowie African Music School z misjonarzem, kapucynem bratem Benedyktem Pączką, założycielem szkoły i pomysłodawcą budowy szkoły muzycznej w Afryce.

Podczas spotkania w wielickim Magistracie Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł przekazał saksofon tenorowy dla uczniów jedynej szkoły muzycznej w Republice Środkowej Afryki. W spotkaniu uczestniczyła również Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce Izabela Szota. W trakcie rozmów omawiano temat współpracy między wielicką szkołą muzyczną a African Music School i możliwości realizacji wspólnych, międzynarodowych projektów muzycznych.

African Music School jest jedną z niewielu na całym kontynencie afrykańskim, szkół muzycznych. Założona została przez polskiego misjonarza i prowadzona jest przez fundację Akeda w Republice Środkowej Afryki. Kolejne zmiany muzyków z Polski uczą tam uzdolnione dzieci i młodzież gry na różnych instrumentach. W tym targanym konfliktami zbrojnymi kraju, to często dla nich życiowa szansa, w myśl przyświecającego temu przedsięwzięciu hasłu „Zamiast broni instrumenty”.

Główną ideą African Music School jest stworzenie miejsca, w którym utalentowane dzieci z ubogich rodzin otrzymają profesjonalną edukację muzyczną, która w przyszłości da im pracę i możliwość utrzymania rodziny. Dla większości z nich będzie to zapewne też jedyna szansa na jakąkolwiek naukę.

Celem projektu African Music School jest budowa szkoły muzycznej w miejscowości Bouar, gdzie stacjonuje polski misjonarz i autor projektu, brat Benedykt Pączka. Fundacja Akeda prowadzi projekt African Music School poprzez organizowanie akcji mających na celu zebranie środków finansowych na rzecz budowy szkoły. Fundacja Akeda przygotowała trasę koncertową muzyków African Music School w Polsce i na tej trasie znalazło się Campus Misericordiae w Brzegach. Od czerwca do września koncertują w całym kraju.

Młodzi muzycy z African Music School gościli już w gminie Wieliczka. Ostatnio ich koncertu można było posłuchać 30 lipca podczas 5 rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Brzegach.

Akcję można wspomóc m.in. przez darowizny:

Fundacja AKEDA
ul. ROZRYWKA 24/28, KRAKÓW 31-419
KRS: 0000842372 NIP: 6783185064 REGON: 386143513

Numer konta bankowego: 73 1090 1782 0000 0001 4712 3186

Tytuł wpłat: Darowizna szkoła muzyczna

fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka