piątek, 8 kwietnia 2022 15:43

Atak rakietowy na dworzec pełen ludzi. "Dobrze wiedzieli, w co celują"

Autor Patryk Trzaska
Atak rakietowy na dworzec pełen ludzi. "Dobrze wiedzieli, w co celują"

Aż 39 osób zginęło w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na dworzec w Kramatorsku. "Rosyjskie potwory nie zatrzymują się w swoich działaniach. Nie mają sił ani śmiałości, by przeciwstawić się nam na polu walki, dlatego cynicznie atakują ludność cywilną" - napisał na Facebooku Prezydent Ukrainy - Wołodymyr Zełenski.

W dniu dzisiejszym planowana była ewakuacja ludności cywilnej z obwodu Donieckiego i Ługańskiego, dlatego setki osób pojawiło się na dworcu w Kramatorsku. W godzinach porannych doszło jednak do brutalnego ataku rakietowego na dworzec.

mapa - OpenStreetMap

W wyniku ataku zginęło 39 osób, z kolei dziesiątki są ranne. Ale liczby te mogą rosnąć. Ewakuacja cywili z tych terenów została wstrzymana.

UWAGA! Poniższe wideo zawiera drastyczne zdjęcia

"Faszyści dobrze wiedzieli, w co celują i czego chcą: chcą siać panikę i strach, chcieli wziąć jak najwięcej cywilów jako zakładników" - napisał na Facebooku gubernator z Doniecka. Z kolei Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Załenski również na Facebooku napisał: "Rosyjskie potwory nie zatrzymują się w swoich działaniach. Nie mają sił ani śmiałości, by przeciwstawić się nam na polu walki, dlatego cynicznie atakują ludność cywilną".

Окупанти вдарили «Точкою-У» по залізничному вокзалу Краматорська, де перебували тисячі мирних українців, очікуючи на...

Opublikowany przez Володимир Зеленський Piątek, 8 kwietnia 2022

Służby ukraińskie potwierdziły, że rosyjski atak został przeprowadzony przy użyciu rakiet typu Toczka-U. Ta rakieta ma prawie 6,5 metra długości, masa głowicy bojowej to 482 kg, a może lecieć na odległość nawet 70 km. Rosjanie zareagowali na atak, twierdząc, że jedynie strona ukraińska używa takiego typu rakiet. Bardzo szybko dziennikarze i blogerzy z całego świata zdementowali tę informację, przypominając rosyjskie manewry  na Białorusi przed atakiem Rosji na Ukrainę, gdzie takiego typu rakiety zostały użyte.

Rzecznik Służba Bezpieczeństwa Ukrainy - Artem Dehtiarenko poinformował, że w związku z atakiem rakietowym na dworzec w Kramatorsku wszczęto śledztwo w sprawie zbrodni wojennych.

fot.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje