piątek, 26 lipca 2019 13:50

Australia - jedno z największych państw na świecie.

Autor Głos 24
Australia - jedno z największych państw na świecie.

Położona na półkuli południowej, obejmująca Tasmanię oraz pomniejsze wyspy leżące na Oceanie Indyjskim, oraz Spokojnym Australia, od zawsze fascynowała podróżujących. Australia jest szóstym pod względem powierzchni państwem świata. Nazwa tego niezwykłego kontynentu pochodzi od łacińskiego określenia Terra Australis, co oznacza Ziemia Południowa. Australia jest krajem o bogatej historii. Zamieszkiwana jest przez osoby pochodzące z różnych kręgów kulturowych. Była kolonia brytyjska posiada niespotykaną nigdzie indziej faunę oraz florę. Restrykcyjne przepisy nałożone na turystów przybywających do tego raju na ziemi, mają na celu chronić dziedzictwo kulturowe oraz przyrodnicze. Będąc w Australii nie można, choć na chwilę nie przenieść się do miejsca, w którym nagrano niezapomnianego ,,Władcę Pierścieni’’. Nowa Zelandia jawi się jako miejsce nieposkromione i bogate w liczne zasoby.

Sydney – najpopularniejsze australijskie miasto

Sydney to niezwykle interesujące miasto. Decydując się na zwiedzanie tego wspaniałego miejsca, powinniśmy odwiedzić Królewski Ogród Botaniczny, którego tworzenie rozpoczęło się ponad 100 lat temu. Królewski Ogród Botaniczny uznawany jest za pierwszą na terenie Australii instytucję naukową. Kolejną atrakcją jest maleńka dzielnica Sydney - The Rocks. To tam przybijały pierwsze statki. Bez wątpienia wizytówką Sydney pozostaje budynek opery. To przy nim miliony turystów z całego świata, co roku robi zdjęcia, które z dumą umieszczane są w rodzinnych albumach. Gdybyśmy mieli podać trzy symbole Australii, byłyby nimi: kangur, Uluru oraz budynek opery w Sydney. Różnorodność dotyczącą kształtowania przestrzeni, ujrzymy spacerując wzdłuż ulicy George Street. To przy niej znajdują się zarówno klasyczne, zabytkowe budynki, jak i nowoczesne, zapierające dech wieżowce. Więcej informacji o wycieczkach dostępnych jest na stronie https://logostour.pl/kontynenty/australia.

Uluru – jeden z symboli Australii

Znajdująca się w centralnej części kontynentu formacja skalna, jest jedną z głównych atrakcji tego obszaru. Liczy ponad 300 metrów wysokości oraz 8 kilometrów obwodu. Zdecydowana większość turystów gromadzi się w okolice góry o wschodzie słońca. Właśnie wtedy można podziwiać zmieniające się z minuty na minutę odcienie, które przybiera masyw.

Nie jest tajemnicą, iż Uluru stanowi świętą ziemię dla Anangu. Z tego względu fotografowanie niektórych fragmentów skały jest zabronione. Od 26 października 2019 roku wchodzenie na Uluru zostanie zabronione. Z tego względu każdy, kto pragnie podziwiać to miejsce z góry, powinien już dziś zaplanować wylot do Australii.

Dunedin – najbardziej szkockie miasto w Nowej Zelandii

Położone pośród malowniczych zatoczek miasto posiada wspaniały budynek stacji kolejowej, w którym główny hall wyłożony jest kafelkami ceramicznymi.  Baldwin Street, czyli najbardziej stroma ulica na świecie zweryfikuje, którzy spośród podróżujących posiadają dobrą kondycję. Formacje skalne przywodzące na myśl kule, znajdują się na plaży Koehoke. Dunedin uznawane jest za jedno z największych miast w południowej części Nowej Zelandii. Zamieszkiwane jest przez ponad 120 tysięcy mieszkańców. W sezonie liczba ta znacznie wzrasta.

Naturalne gejzery – Waiotapu

Aktywne gejzery znajdujące się w Waiotapu, tworzą liczne kolorowe, bulgocące jeziorka. Możliwość podziwiania wybuchu choć jednego z nich dostarcza wielu emocji. Unoszący się  w powietrzu zapach siarki delikatnie drażni nozdrza. Lady Knox, bezsprzeczna królowa tego miejsca, daje popis swych umiejętności codziennie około godziny 10:10. Alkaliczne jeziorka, bulgocące błoto, wszechobecna para wodna i wilgoć, to codzienność osób opiekujących  się tym przepięknym miejscem. Waiotapu w języku Maorysów oznacza ,,Święte Wody’’ rzeczywiście, pomiędzy różnorodnymi ciepłymi źródłami a kolorowymi odbiciami światła istnieje coś magicznego, co zostało utworzone na rejonie zajmującym około 18 kilometrów kwadratowych powierzchni. Temperatura wewnątrz źródła może osiągać 200 stopni Celsjusza. Między innymi z tego względu kąpiel jest w nich zabroniona. Jako ciekawostkę posłuży fakt, iż obiekt został wpisany na listę ,,200 najbardziej surrealistycznych’’ miejsc na świecie.

Australia. Atrakcje turystyczne czekające na turystów pozwolą zaspokoić potrzeby zarówno miłośników historii, jak i osób pragnących spędzić leniwy dzień na brzegu jednej z najpiękniejszych plaż na świecie.

Każdy, kto zdecyduje się na podróż do Australii, może być pewien, iż będzie to podróż życia. Na świecie istnieje wiele interesujących miejsc, jednakże żadne z nich nie może równać się z Australią. To niezwykle miejsce jest domem kangurów zamieszkujących Kangaroo Island oraz uroczych, wiecznie zaspanych misiów koala. Pamiętajmy, iż na kontynencie australijskim panuje dziewięciogodzinna różnica czasowa, a także nieco odmienne w stosunku do Europy, występowanie pór roku. Gdy wszyscy Polacy marzą zimą o pozostaniu w ciepłym domu, Australijczycy wygrzewają się w 40-stopniowym upale.

Turystyka - najnowsze informacje