środa, 2 października 2019 11:07

Biecz: Renowacja pomnika harcerzy. To miejsce-symbol

Autor Anna Piątkowska-Borek
Biecz: Renowacja pomnika harcerzy. To miejsce-symbol

Pomnik bieckich harcerzy poległych w czasie I wojny światowej doczekał się renowacji.

Stan pomnika harcerzy, znajdujący się przy Kolegiacie Bożego Ciała w Bieczu (powiat gorlicki), jest zły. Piaskowiec, z którego jest zbudowany, uległ destrukcji.

– Rozwarstwienia oraz ubytki kamienia wymagają pilnej konserwacji – podaje Urząd Miejski w Bieczu.

Jakie prace zostaną wykonane przy renowacji pomnika harcerzy w Bieczu?

– Najistotniejszym elementem remontu będzie zatem wykonanie konserwacji i zabezpieczenia głównych kamiennych elementów pomnika oraz sterczyn, które zostaną na nowo wokół niego osadzone – informuje UM Biecz.

Wycięto już tuje, które mocno obrosły wokół pomnika. Teraz sukcesywnie będą prowadzone kolejne prace. Mają się one zakończyć do 30 listopada 2019 roku.

Koszt renowacji pomnika bieckich harcerzy to 19 939 złotych. 11 500 zł gmina Biecz pozyskała z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolska Pamięta”.

– Projekt ma na celu dowartościowanie pomniejszych elementów małej architektury, o których często zapominano, skupiając się na doniosłych zabytkach. Bez wątpienia pomnik harcerzy jest ważnym na mapie Biecza miejscem martyrologii, o które trzeba się zatroszczyć. To także miejsce-symbol, w którym odbywają się uroczystości harcerskie i patriotyczne związane z historią wojenną oraz składane są harcerskie przysięgi – podkreśla UM Biecz.

Pomnik harcerzy w Bieczu

– Pomnik znajduje się przy Kolegiacie Bożego Ciała w Bieczu. Zbudowany został w roku 1928 przez bieckich harcerzy. Upamiętniał ich trzech kolegów poległych na frontach Wielkiej Wojny: Tadeusza Gumińskiego, Wincentego Kosibę i Jana Sarneckiego. Pierwotnie miał postać drewnianego krzyża wykonanego z naturalnego pnia młodego dębu i położonej pod nim niewielkiej tablicy – przypominają bieccy urzędnicy.

Pomnik harcerzy w Bieczu został odsłonięty 31 października 1928 roku. W uroczystości wzięły udział bieckie, jasielskie i gorlickie drużyny harcerskie oraz mieszkańcy. Współczesny kształt pomnik zyskał w roku 1957 – wówczas został przebudowany.

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka