poniedziałek, 15 lutego 2021 09:54

Biegasz, jeździsz na rowerze, masz więcej, niż 2 km do pracy? Możesz pomóc Marcinowi!

Autor Aleksandra Tokarz
Biegasz, jeździsz na rowerze, masz więcej, niż 2 km do pracy? Możesz pomóc Marcinowi!

Marcin ma 10 lat. Pochodzi z Tymbarku. Trzeci raz walczy z nowotworem. Pomóc można na różne sposoby. Jednym z nich jest organizowany przez Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku oraz Jednostkę Strzelecką nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku wirtualny bieg charytatywny pod hasłem: „Pomoc dla Marcina Sporka”.

Marcin ma 10 lat, urodził się 22 marca 2010r. W grudniu 2011r., rozpoznano u niego jeden z najcięższych nowotworów złośliwych wieku dziecięcego – neuroblastomę, stan kliniczny IV, grupa wysokiego ryzyka

Guz usadowiony był w jamie brzusznej, w chwili rozpoznania był bardzo dużych rozmiarów i dał przerzuty do węzłów chłonnych śródpiersia tylnego i kości. Marcin przeszedł cykle chemioterapii i bardzo silnej chemii TVD, autoprzeszczep szpiku oraz serię radioterapii. W zasadzie po każdym cyklu wymagał przetoczeń preparatów krwiopochodnych i nawadniania pozajelitowego.

Niebezpieczeństwo udało się zażegnać. Niestety pod koniec sierpnia 2015 roku rodzice usłyszeli od lekarzy: NAWRÓT. Wówczas ludzie o wielkim sercu nie zawiedli i we wrześniu 2015 roku przeszedł operację w niemieckim Greifswald. Zabieg polegał na wycięciu nowotworowego guza znajdującego się w nerce chłopca.

Powiat limanowski. W regionie powstanie wieża widokowa. Wójtowie czterech gmin byli zgodni
Włodarze czterech gmin – Limanowej, Żegociny, Trzciany i Laskowej, byli zgodni. Wspólnie podjęli decyzję o wykorzystaniu części środków otrzymanych w ramach tarczy antykryzysowej dla gmin górskich na budowę wieży widokowej. Taka ma powstać na górze Kamionna. Wójtowie zgodnie stwierdzili jednak, że …

Po pięciu latach, we wrześniu 2020 roku rodzice usłyszeli: WZNOWA.

- Nasz syn Marcin, we wrześniu po raz kolejny znalazł się na oddziale onkologicznym. Tym razem choroba zaatakowała prawe płuco, opłucną, tworząc liczne guzki. Po biopsji okazało się, że guz Marcina ma pewną mutację – białko ALK (tak samo jak w badaniach w 2015r.). Dało to nowe możliwości terapii, więc lekarze prowadzący postanowili włączyć do leczenia lek nowej generacji o nazwie Lorlatynib. Niestety nie jest on refundowany - podaje mama chłopca.

Koszt jednego opakowania leku, to około 27 tys. zł., a wystarcza tylko na miesiąc... Szacuje się, że dwuletnie leczenie Marcinka ma wynieść 650 000 zł.

Pomóc można podczas wirtualnego biegu charytatywnego! Warunkiem udziału jest uiszczenie opłaty w kwocie minimalnej wynoszącej 10 zł (na konto fundacji można wpłacać kwotę dowolną, jednak nie mniejszą niż 10 zł) na konto Marcina w Stowarzyszeniu Limanowska Akcja Charytatywna

Bank Spółdzielczy w Limanowej
53 8804 0000 0000 0021 9718 0001 z dopiskiem Marcin Sporek

Każdy uczestnik zobowiązany jest do udokumentowania swojej aktywności poprzez wysłanie do dowódców i nauczycieli zdjęcia lub print screen biegu z aplikacji lub zegarka. Do biegu dla Marcinka włączył się już Karpacki Oddział Straży Granicznej  z Nowego Sącza.

Laskowa. Popił z kolegą i... zgubił się w lesie! To mogło skoczyć się tragicznie
Zima to bardzo trudny i niebezpieczny czas dla osób samotnych, nieporadnych, ale również nietrzeźwych, które niejednokrotnie są narażone na wychłodzenie organizmu, co zagraża ich życiu i zdrowiu. Przekonał się o tym 49-letni mieszkaniec gminy Limanowa, który wczoraj wieczorem, w stanie nietrzeźwości…

Leczenie chłopca można wesprzeć także TUTAJ.

Limanowa - najnowsze informacje