piątek, 28 czerwca 2019 12:16

Blaty kuchenne - czym kierować się przy wyborze?

Autor (red)
Blaty kuchenne - czym kierować się przy wyborze?

Wybór blatu kuchennego jest niezwykle istotnym elementem podczas aranżacji pomieszczenia przeznaczonego do gotowania, wpływając zarówno na komfort przygotowywania posiłków, jak i estetykę wnętrza. W dużej mierze to właśnie on decyduje o ostatecznym charakterze kuchni, dlatego jego zakup powinien zostać dogłębnie przemyślany. Różnorodność modeli dostępnych na rynku nie ułatwia podjęcia decyzji, jednak z drugiej strony pozwala wybrać model, który będzie w pełni dopasowany do potrzeb domowników. O czym należy pamiętać podczas zakupów?

Jak wybrać najlepsze blaty kuchenne?

Pomimo tego, że podczas aranżacji wnętrz na samym początku kierujemy się głównie estetyką danego mebla, musimy pamiętać również o tym, że wybrany produkt musi być przede wszystkim funkcjonalny. Czym powinien wyróżniać się zakupiony przez nas blat kuchenny?

  • Wybrany model musi być odporny na wilgoć, wysokie temperatury, chemikalia, uszkodzenia oraz duży ciężar.
  • Wysokość blatu musi być dopasowana do wzrostu domowników.
  • Blat musi umożliwiać komfortową pracę podczas przygotowywania posiłków.
  • Wybrany model powinien dobrze komponować się z resztą mebli.

Z uwagi na bardzo dużą eksploatację blatu musi być on przede wszystkim trwały, dzięki czemu na dłużej zachowa nienaganny wygląd. Sporym problemem może być także wybór koloru. Warto pamiętać o tym, że na zupełnie gładkich modelach widoczne będą wszelkie zabrudzenia i okruszki. Wzorzyste blaty kuchenne z kolei mogą niezbyt komponować się z resztą mebli i kolorem ścian w kuchni, dodatkowo stwarzając efekt nieuporządkowania. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem wydaje się być lekko nakrapiany model, na którym wszelkie okruszki i zacieki nie będą zbytnio widoczne.

Pomimo tego, że blat może mieć wszystkie z wyżej wymienionych cech, nigdy nie należy traktować go jako deski do krojenia, gdyż w krótkim czasie możemy spowodować powstanie na jego powierzchni brzydkich rys. Szukając modelu odpornego na wysoką temperaturę, warto upewnić się czy wytrzyma on nawet 180 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku szybko pojawią się nieefektowne ślady. Wybierajmy blaty zabezpieczone laminatem ochronnym, dzięki któremu nie będziemy musieli obawiać się o szkodliwe działanie pary wodnej, zachlapanie olejem, gorącą herbatą, alkoholem czy rozlanym sokiem z ciemnych owoców.

Blaty kuchenne a rodzaj kuchni

Jednym z wiodących trendów w aranżacji wnętrz jest biel. Pojawia się ona zarówno na meblach, dodatkach, jak i samych ścianach. Jeśli nasza kuchnia również została wykończona w ten sposób, możemy pomyśleć o przełamaniu jasnego koloru ciepłym odcieniem drewna. Wybór tego rodzaju blatu sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Gdy jednak zależy nam na utrzymaniu nowoczesnego charakteru wnętrza, możemy zdecydować się na czarny model, który będzie świetnie kontrastować z białymi szafkami kuchennymi.

Jeśli preferujemy styl rustykalny, a w naszej kuchni dominuje drewno, najlepszym uzupełnieniem będzie kamienny blat w ciemnym, ale ciepłym kolorze, takim jak brąz, rudy czy ciemnozielony. Jeśli meble są nieco ciemniejsze, możemy zdecydować się na kontrastujący jasny odcień.

Osoby, które lubią bawić się kolorami powinny wybrać model zgodny z jedną z wiodących barw lub postawić na uniwersalną biel. Dlaczego nie powinno wybierać się blatów w tym samym odcieniu co meble? W ten sposób całość będzie raczej mdła i niewyróżniająca się. Dodatkowo przyczyni się do większego wyeksponowania stojących przedmiotów, które nie zawsze są uporządkowane.

Styl Życia - najnowsze informacje