środa, 20 kwietnia 2022 14:10

Bochnia. XVI Mistrzostwa Polski Księży w Halowej Piłce Nożnej

Autor Katarzyna Jamróz
Bochnia. XVI Mistrzostwa Polski Księży w Halowej Piłce Nożnej

W najbliższy weekend w Solnym Grodzie odbędą się XVI Mistrzostwa Polski Księży w Halowej Piłce Nożnej. Turniej z udziałem 18 reprezentacji z diecezji Kościoła katolickiego w naszym kraju rozegrany zostanie w dniach 22 i 23 kwietnia.

Organizatorem tego sportowego wydarzenia jest diecezja tarnowska i tym samym patronat honorowy nad nim objął biskup tarnowski Andrzej Jeż. Mecenasami mistrzostw są m.in. bocheńskie samorządy – powiatu, miasta i gminy.

Reprezentacje rywalizować będą w czterech halach sportowych – trzech na terenie Bochni oraz jednej w Łapczycy. Główną areną mistrzostw będzie Hala Widowiskowo-Sportowa im. Władysława Stawiarskiego. Drużyny rozegrają swoje mecze także w hali I Licem Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego oraz Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica.

Mistrzostwa rozpoczną się w piątek (22 kwietnia) w Oratorium św. Kingi. Tam o godz. 12:30 zostaną rozlosowane cztery grupy turniejowe. Dwie godziny później zabrzmią pierwsze gwizdki sędziowskie rozpoczynające grupowe zmagania.

Drugi dzień mistrzostw (23 kwietnia) rozpocznie się Mszą świętą o godz. 7:30 w kościele św. Pawła Apostoła. Po modlitewnym spotkaniu i odprawach taktyczno-motywacyjnych drużyn nastanie czas rozgrywek finałowych – ćwierćfinałów, półfinałów i finału. Z kolei zespoły, które nie zdołały awansować po grach grupowych, wezmą udział w tzw. „finale pocieszenia”. Zwieńczeniem turnieju będzie dekoracja najlepszych drużyn i zawodników, co zaplanowano tego dnia na godz. 14:00 w głównej arenie mistrzostw.

– Na wszystkich meczach tych dwudniowych zawodów będą mile widziani kibice, dla których oczywiście wstęp jest wolny. Liczymy na pełne trybuny i gorący doping wszystkich drużyn. Zapraszamy i do zobaczenia!

– zachęca ks. Paweł Skraba, odpowiedzialny za organizację mistrzostw duszpasterz sportowców diecezji tarnowskiej.

Historia Mistrzostw Polski Księży w Halowej Piłce Nożnej rozpoczęła się w 2005 r. Wtedy w Biłgoraju przeprowadzono pierwszy turniej z udziałem siedmiu drużyn, spośród których najlepszą okazała się reprezentacja diecezji kieleckiej. Kolejne mistrzostwa przeprowadzono w Kielcach (2006), Będzinie (2007), Głuchołazach (2008), Zamościu (2009), Lublinie (2010), Sandomierzu (2011), Łodzi (2012), Pelplinie (2013), Opocznie (2014), Częstochowie (2015), Toruniu (2016), Rzeszowie (2017), Białej Podlaskiej (2018) i Kołobrzegu (2019). Obecna 16. edycja – dotychczas corocznego – turnieju jest wyczekiwana od 2020 r. To efekt kolejnych przesunięć terminu jego przeprowadzenia z powodu pandemii COVID-19.

Bochnia piłka nożna mistrzostwa
Bochnia. XVI Mistrzostwa Polski Księży w Halowej Piłce Nożnej / Fot. UM Bochnia

Jak dotąd we wszystkich edycjach mistrzostw uczestniczyły drużyny z trzech diecezji: kieleckiej, tarnowskiej i zamojsko-lubaczowskiej. Najbardziej utytułowaną reprezentację ma diecezja zamojsko-lubaczowska, która sześciokrotnie zdobyła mistrzostwo Polski. Z tego tytułu cztery razy cieszyli się księża z diecezji kieleckiej, a jeden zwycięski finał turniejowy mają w dorobku drużyny z diecezji: lubelskiej, sandomierskiej, sosnowieckiej i tarnowskiej.

Inf./Fot.: UM Bochnia

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje