niedziela, 9 lutego 2020 15:39

Bóg się rodzi… - jasełka w Koźmicach

Autor Marzena Gitler
Bóg się rodzi… - jasełka w Koźmicach

Uczniowie klas III szkoły w Koźmicach przygotowali w tym roku wyjątkowe przedstawienie, które zaprezentowali najpierw dla swoich kolegów i nauczycieli, a potem dla zaproszonych gości.

Jak co roku w Szkole Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Kożmicach Wielkich już przed przerwą świąteczną panowała bożonarodzeniowa atmosfera. Sale i korytarze zdobiły tematyczne gazetki, choinki, dekoracje, a uczniowie klas trzecich przygotowywali jasełka dla całej społeczności szkoły oraz dla społeczności lokalnej.

20 grudnia był dniem szczególnym. Każda klasa z wychowawcą przygotowała spotkanie wigilijne. Na dolnym korytarzu wszyscy ubierali choinkę, wieszając ozdoby w kolorach misyjnych  - to inicjatywa Szkolnej Rady Uczniowskiej. Odbywał się kiermasz ozdób świątecznych – tu działali wolontariusze. Jednak najbardziej widowiskowym punktem dnia były jasełka pt. „Bóg się rodzi…”. Historia Bożego narodzenia opowiedziana została według scenariusza przygotowanego przez nauczycielki: Kingę Hajduk, Adriannę Lembas i Dorotę Kabat. Aktorzy wcielili się w role aniołów, diabłów, pasterzy, królów, gwiazdeczki i oczywiście Maryi z Józefem. Nie zabrakło złego Heroda i jego damy dworu oraz śmierci, która cieszyła się na taniec z okrutnikiem. Przepiękna dekoracja, stroje, światła, muzyka, śpiew i taniec sprawiły, że zarówno uczniowie przedszkola i klas I – II, jak i starsi koledzy z klas IV – VIII przeżywali wydarzenia sprzed 2000 lat z wypiekami na twarzach.

Równie emocjonujące okazało się przedstawienie wystawione 19 stycznia. Tym razem na widowni gościli ks. proboszcz Milan Michalak, Kazimierz Windak – radny Rady Miejskiej w Wieliczce, Dariusz Mitan – sołtysa Koźmic Wielkich oraz mieszkańcy Koźmic i przyjaciele szkoły. Szczególnymi odbiorcami byli dziadkowie i babcie, którzy przybyli na zaproszenie swoich wnuków – trzecioklasistów. Dla nich to dzieci wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenki, wywołując uśmiech na twarzach, a w niejednym oku zakręciła się łezka. Gromkimi brawami nagrodzono wspaniały występ. Później dzieci wręczyły upominki, a dyrektor szkoły Danuta Kaperek, dziękując gościom za przybycie, zaprosiła wszystkich na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Agata Polańska

Wieliczka - najnowsze informacje