czwartek, 20 sierpnia 2020 14:38

Brzesko: Już niedługo Narodowe Czytanie „Balladyny”. Znamy szczegóły

Autor Mirosław Haładyj
Brzesko: Już niedługo Narodowe Czytanie „Balladyny”. Znamy szczegóły

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W tym roku Para Prezydencka zaprasza do lektury "Balladyny" Juliusza Słowackiego.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy

– napisał Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladynywedług Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji

– dodał w liście prezydent.

Narodowe Czytanie w Brzesku

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku zaprasza do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 5 września, w godz. 10:00-12:00 przed budynkiem RCKB w Brzesku. Równolegle do spotkania prowadzona będzie także transmisja online w mediach społecznościowych biblioteki.

W programie inscenizacja fragmentów "Balladyny" połączona z głośnym czytaniem. Wystąpią: Grupa Teatralna GT pod kierunkiem Agaty Podłęckiej, Kabaret Sprawa  Drugorzędna działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku oraz zaproszeni goście.

O "Balladynie" słów kilka

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Inf. i foto: prezydent.pl, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje