poniedziałek, 8 lipca 2019 14:14

Brzeszcze. "Znikający" komin kopalni

Autor Joanna Frydrych
Brzeszcze. "Znikający" komin kopalni

W ostatnich tygodniach zauważalna jest zmiana w krajobrazie Brzeszcz. "Znika" komin kopalni, co nie umknęło uwadze wielu mieszkańców. Wyburzenie starego komina to część prac modernizacyjnych prowadzonych przez Węglokoks Energia NSE sp. z o.o., która eksploatuje instalację energetycznego spalania paliw w Zakładzie Ciepłowniczym „Brzeszcze”.

Komin ceramiczny (emitor E1) o wysokości 75 m był w złym stanie technicznym. Zastąpiony zostanie nowym kominem stalowym, izolowanym, o wysokości także 75 m. Wyburzanie starego komina rozpoczęło się w maju br. i potrwa do około 9 sierpnia. Zakończenie budowy nowego emitora nastąpi do 20.09.2019 r.

Jak informuje Mirosław Gibas, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju Weglokoks Energia sp. z o.o., "w związku z realizacją ww. inwestycji nie istnieje zagrożenie dostaw ciepła do odbiorców ciepła w Brzeszczach. W Zakładzie Ciepłowniczym „Brzeszcze” w sezonie letnim pracuje układ kogeneracyjny – silnik gazowy zasilany gazem z odmetanowania ZG Brzeszcze oraz układ odzysku ciepła (pompy ciepła) z chłodzenia sprężarek powietrza. W rezerwie pozostaje także kocioł gazowy KD-5."

Info: UG Brzeszcze

Oświęcim - najnowsze informacje