poniedziałek, 25 listopada 2019 13:22

Co dalej ze służbą zdrowia w Proszowicach?

Autor Manuel Langer
Co dalej ze służbą zdrowia w Proszowicach?

W dniu 20 listopada 2019r. członek Zarządu Powiatu Proszowickiego Piotr Janczyk uczestniczył w Grudziądzu w ogólnopolskiej konferencji pn. „Co dalej ze służbą zdrowia?”. Na konferencji nie zabrakło rozmów na temat kondycji finansowej szpitali powiatowych.

Konferencja stała się okazją do rozmowy w czterech oczy z Marszałkiem Senatu RP prof. Tomaszem Grodzkim o sytuacji finansowej szpitali powiatowych takich, jak szpital w Proszowicach. Nie zabrakło też rozmów z doświadczonymi dyrektorami szpitali wojewódzkich i powiatowych, jakim bez wątpienia jest Wojciech Szafrański wieloletni dyrektor  krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera.

- Musimy działać szybko, żeby zwiększyć środki na funkcjonowanie szpitali. Mityczne zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia do 2024 r. do poziomu 6% PKB to za długi okres. W tym czasie w Europie będzie się już przeznaczać 9,6% PKB na ochronę zdrowia. Zapewniam Państwa, że zdrowie będzie pod szczególną kuratelą Marszałka Senatu. W parę miesięcy nie naprawimy sytuacji w służbie zdrowia, ale już w rok, dwa, trzy już coś zrobimy. Najlepiej żebyśmy osiągnęli w tym temacie porozumienie ponadpartyjne – mówił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, chirurg, który przez 18 lat był m.in. dyrektorem szpitala.

Marszałek mówił też o ogromnych obciążeniach administracyjnych lekarzy przyjmujących pacjentów.

- Kiedyś pacjent podpisywał jeden dokument, jako zgodę na przeprowadzenie badań, zabiegu czy operacji. Dzisiaj zbieramy 40 podpisów, a na końcu wypisujemy metryczkę. Kiedy ja przyjmuję 30 pacjentów, to mój kolega w USA w tym samym czasie przyjmie 70 pacjentów. Musimy to zmienić, a to najszybsze działania bezkosztowe – mówił prof. Grodzki.

Podczas konferencji głos zabierało wielu doświadczonych dyrektorów szpitali.

- Przychody z Narodowego Funduszu Zdrowia nie rosną tak szybko, jak wydatki niezbędne do funkcjonowania szpitala. Widoczna jest dynamika wzrostu kosztów osobowych na które nie dostajemy środków. Jeżeli zmusza się nas do zwiększania wydatków osobowych to musimy oczekiwać zwiększenia dochodów dla naszych szpitali. Wycena świadczeń powinna być taka, aby każdy podmiot mógł też odłożyć środki na wkład własny do inwestycji w szpitalu - mówił w swoim wykładzie dr.n.med Jerzy Friediger dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Żeromskiego w Krakowie.

W konferencji uczestniczył również członek Zarządu Powiatu Proszowickiego odpowiedzialny za kwestie zdrowotne w Powiecie Proszowickim.

- Prelegenci w czasie swoich wystąpień wyraźnie wskazywali, że musi nastąpić przecena świadczeń i zwiększenie ryczałtów. Musi także nastąpić przemodelowanie zasad finasowania świadczeń. Mimo stopniowego wzrostu ryczałtów wydatki szpitali rosną galopująco. Lawinowo rosną koszty osobowe. To wszystko powoduje, że również nasz szpital powiatowy w Proszowicach dostaje za małe środki na zadania, które wykonuje dla dobra pacjentów. Bez zwiększenia środków rządowych dla szpitali będzie nadal następowało ich zadłużanie – mówi Piotr Janczyk z Zarządu Powiatu Proszowickiego.

Dodajmy, że w trakcie konferencji, jej uczestnicy zostali poinformowani, że zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali jest niezgodne z konstytucją. Bowiem Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 59 ust. 2 ustawy o działalność leczniczej z 2011r., w zakresie w jakim zobowiązuje jednostkę samorządu terytorialnego, będącą podmiotem tworzącym samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, do pokrycia jego straty netto, jest niezgodny z konstytucją. Trybunał dał rządowi 18 miesięcy na naprawienie niekonstytucyjnych przepisów.

- Funkcjonowanie szpitala powiatowego w Proszowicach od wielu lat spędza Zarządowi Powiatu i Radnym Powiatu sen z powiek. Szukamy jak najlepszych rozwiązań, żeby nasz szpital mógł się rozwijać, pacjenci byli coraz bardziej zadowoleni ze świadczeń, a wszyscy pracownicy mieli satysfakcję z pracy w szpitalu. Ale jest to w obecnej sytuacji bardzo trudne. Wszyscy mamy nadzieję, że po zwiększeniu ryczałtów i dofinansowania, szpital wyjdzie na prostą. Jestem przekonany, że obecny dyrektor szpitala w Proszowicach będzie miał w tym zadaniu swój duży i ważny udział – dodaje Piotr Janczyk.

Tekst i fot. Arkadiusz Fularski

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka