środa, 2 grudnia 2020 14:47

Co to jest ubezpieczenie OCP?

Autor Artykuł sponsorowany
Co to jest ubezpieczenie OCP?

Firma transportowa bierze na siebie ogromną odpowiedzialność, przyjmując zlecenia na przewóz towarów. Nierzadko ładunki są bardzo cenne, dlatego wielu przedsiębiorców poważnie myśli nad tym, aby odpowiednio je ubezpieczyć. Jest to możliwe – wystarczy wykupić polisę OCP. Czym jest to ubezpieczenie i dlaczego warto z niego skorzystać? Sprawdź już teraz!

OCP to ubezpieczenie nieobowiązkowe, ale bardzo ważne dla firmy transportowej

Skrót OCP to nic innego, jak Odpowiedzialność Cywilna Przewoźnika. W naszym kraju polisy OC kojarzą się z ubezpieczeniami obowiązkowymi, ale w tym przypadku zdecydowanie tak nie jest. Firmy transportowe nie muszą kupować takiego ubezpieczenia, ale zdecydowanie powinny rozważyć taką decyzję. Dlaczego?

Jest kilka przesłanek, które powinny zachęcić do tego przewoźników, a wśród najważniejszych należy wskazać:

- większe bezpieczeństwo prowadzenia biznesu – odszkodowanie za uszkodzony lub skradziony ładunek wypłaca firma ubezpieczeniowa,

- budowanie dobrego wizerunku firmy, która w oczach kontrahentów staje się godnym zaufania partnerem,

- możliwość docierania do większej grupy klientów – coraz więcej osób szukających usług firm transportowych zwraca uwagę na to, czy przewoźnik ma OCP.

Jak widzisz, choć polisa ta nie jest obowiązkowa, ma duży wpływ na poprawę konkurencyjności firmy i sprawia, że prowadzenie biznesu z branży transportowej jest mniej stresujące.

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie OCP?

W swojej podstawowej formie ubezpieczenie OCPobejmuje nieoczekiwane zdarzenia, których efektem było uszkodzenie towaru klienta. Oznacza to, że można otrzymać odszkodowanie np. wtedy, gdy ładunek ulegnie uszkodzeniu w wyniku wypadku. Klient firmy transportowej może liczyć również na odszkodowanie wtedy, gdy zlecenie będzie zrealizowane nieterminowo.

Dalszy zakres ochrony jest zależny od wybranego pakietu. Im jest on szerszy, tym wyższa jest składka za OCP. Polisa może obejmować swym zasięgiem np. kradzież towaru lub jego zniszczenie w wyniku aktu wandalizmu. To także przypadki zalania czy pożaru ładunku.

Oczywiście pamiętaj, że ubezpieczenia OCP dzieli się na warianty przeznaczone dla firm zajmujących się transportem krajowym lub międzynarodowym. Wybór odpowiedniej opcji ma ogromne znaczenie! Polisy te są przeznaczone wyłącznie dla firm transportowych. Osoby zlecające przewóz towarów nie mogą ich wykupić.

Dopasuj OCP do potrzeb swojej firmy!

Chcesz wykupić polisę OCP? W takim razie zanim podpiszesz umowę koniecznie przyjrzyj się zakresowi ochrony! Zwróć uwagę na takie kwestie, jak:

- wysokość sumy gwarancyjnej – to maksymalna kwota odszkodowania, jaką wypłaci ubezpieczyciel,

- lista wyłączeń od odpowiedzialności, czyli zdarzeń, których wystąpienie jest podstawą do niewypłacenia odszkodowania,

- obszar działania – dla transportu krajowego lub międzynarodowej,

- czas trwania umowy – zazwyczaj będzie to 12 miesięcy.

Pamiętaj także sprawdzić, czy w polisie znajdują się prawidłowe informacje związane z liczbą posiadanych przez firmę ciężarówek.

Ile kosztuje ubezpieczenie OCP?

Każda firma ubezpieczeniowa ustala własne warunki i kryteria wyliczania składek. Stawki za OCP nie są normowane prawnie, a więc cena polisy zależy od konkretnej oferty oraz indywidualnej sytuacji firmy transportowej. Aby znaleźć tę najlepszą i najtańszą, najlepiej skorzystaj ze specjalnych kalkulatorów ubezpieczeń, np. narzędzia dostępnego na stronie https://ubezpieczamy24.com. To najlepszy i najszybszy sposób na porównanie ze sobą ofert i dokładne wyliczenie kosztów OCP

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje