wtorek, 31 sierpnia 2021 08:36

„Coraz więcej ludzi w Polsce chce je nosić”. Rękawice furmańskie trafią na listę UNESCO?

Autor Aleksandra Tokarz
„Coraz więcej ludzi w Polsce chce je nosić”. Rękawice furmańskie trafią na listę UNESCO?

Górale Nadpopradzcy nie zwalniają tempa. Podejmują kolejne działania, które wpłyną na promocję regionu. Tutaj pomocne mają być znane już rękawice furmańskie. Mogą one stać się prawdziwą wizytówką. Czy trafią na listę UNESCO?

- W ostatnim roku działo się szczególnie wiele w tym temacie. Niemalże wszystkie media mówiły o rękawicach furmańskich z regionu Piwnicznej. Stały się one rozpoznawalne na jarmarkach i imprezach folklorystycznych. Coraz więcej osób (nie tylko z naszego regionu) chce nauczyć się tkać. Kolejne osoby przypominają sobie, że kiedyś w ich domach rodzice lub dziadkowie też tkali. I wreszcie coraz więcej osób w całej Polsce chce nosić tkane rękawice furmańskie, czapki i nie tylko - mówi Urszula Lis, jedna z lokalnych tkaczek.

Obecnie w Muzeum Regionalnym w Piwnicznej-Zdroju odbywają się warsztaty dla instruktorów, finansowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach projektu "Tkamy rękawice furmańskie. Muzealne warsztaty z „Mistrzem tradycji” - Małgorzatą Polańską-Kubiak".

Wkrótce ruszy kolejny projekt "Rękawice furmańskie - z tradycją ku przyszłości" współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, którego celem jest szeroka promocja tej niezwykłej, unikatowej tradycji tkackiej. W ramach tego zadania powstanie "Piwniczański szlak tkaczy rękawic furmańskich" oznakowany tabliczkami. W planach jest również opracowanie publikacji, która opisuje tradycję tkacką oraz współczesnych tkaczy.

- Te dwa realizowane przez nas projekty mają ogromne znaczenie dla zachowania ciągłości tradycji tkania rękawic furmańskich w naszym regionie i szerokiej ich promocji. Ale przed nami inne duże wyzwanie wpisania przestrzennego tkactwa rękawic furmańskich na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Rozpoczęliśmy już starania w tym kierunku i mamy nadzieję, że za rok będziemy mówić o tym już jako o fakcie dokonanym - mówi Barbara Talar, kustosz Muzeum Regionalnego w Piwnicznej-Zdroju i prezes Towarzystwa Miłośników Piwnicznej, które od lat dba o zachowanie tej unikatowej tradycji.

Obecnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie, które odbędą się 15 września o godz. 16.00 w siedzibie Muzeum w Piwnicznej - Zdroju (Rynek 11). - Serdecznie zapraszamy wszystkich aktywnych tkaczy z regionu! - dodaje Barbara Talar.

Zabytkowe formy tkackie zwane deską, tradycyjne rękawice furmańskie, a także te współcześnie tkane można zobaczyć w bogatych zbiorach Muzeum Regionalnego Towarzystwa Miłośników Piwnicznej.

fot. Marcelina Kubiak

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka