czwartek, 11 lipca 2019 08:49

Czy można podwójnie zapłacić za ubezpieczenie OC?

Autor (red)
Czy można podwójnie zapłacić za ubezpieczenie OC?

Zdarzają się sytuację, w których nierozważni właściciele samochodów zawierają drugą umowę ubezpieczeniową. Dzieje się tak zazwyczaj przy zakupie używanego pojazdu. Należy wtedy zrezygnować z jednej polisy.

Historia zakupu dwóch ubezpieczeń OC przydarzyła się pewnemu mieszkańcowi Żywca. Pan Marcin ma 29 lat. Niedawno zdał prawo jazdy i kupił pierwszy samochód - używanego Volkswagena Golfa IV. Swój pojazd ubezpieczył przez internet. Najtańsze OC znalazł na stronie https://klaro.pl/najtansze-oc/. Nie decydował się długo - nie zwlekając zawarł najkorzystniejszą umowę, jaką udało mu się odnaleźć.

Odziedziczone ubezpieczenie OC

Okazało się jednak, że samochód pana Marcina nadal pozostaje ubezpieczony w ramach wcześniejszego ubezpieczenia, na które zdecydował się poprzedni właściciel. 29-latek z Żywca, którego doświadczenie za kółkiem nie jest zbyt wielkie, przypadkowo zgodził się na kontynuowanie wcześniejszego OC. Jednocześnie zawarł OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. W takiej sytuacji pan Marcin mógłby podwójnie zapłacić za ubezpieczenie komunikacyjne.

Podwójnie ubezpieczony?

Czy zawarcie dwóch ubezpieczeń OC uchroniłoby go bardziej przed ryzykiem, które wiąże się z poruszaniem się na drodze? Absolutnie nie! Zawarcie dwóch, takich samych ubezpieczeń komunikacyjnych nie ma kompletnie sensu. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i służy pokryciu szkód majątkowych i osobowych w przypadku, gdybyśmy nieszczęśliwie stali się sprawcami wypadku lub kolizji. Zakres OC jest taki sam we wszystkich towarzystwach na terenie kraju. Podwójne OC w żaden sposób nie zwiększa naszego bezpieczeństwa. Może jedynie uszczuplić nasz portfel.

Podwójne OC - co dalej?

Co w takim razie można zrobić w sytuacji, w jakiej znalazł się pan Marcin? Jak rozwiązać problem podwójnego OC? Należy wypowiedzieć jedną z umów ubezpieczeniowych.

Zazwyczaj z ubezpieczenia rezygnuje się przed końcem rocznego okresu ochrony. Choć umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć w dowolnym momencie, to rozwiąże się ona wraz z ostatnim dniem okresu, na który została zawarta. Dzięki wypowiedzeniu, umowa nie zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok.  Aby nie doszło do przedłużenia umowy, odpowiedni dokument musi trafić do ubezpieczyciela najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu ochrony.

Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim kierowcy, którzy planują zmianę towarzystwa ubezpieczeniowego. Zaraz po rezygnacji z usług jednej firmy, muszą zdecydować się na ofertę innej. W okresie ochrony nie może bowiem wystąpić choćby jednodniowa przerwa. Wystarczy jeden dzień zwłoki, aby otrzymać karę finansową ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

W nieco innej sytuacji znajdują się kierowcy, którzy świeżo nabyli używany samochód. W ich przypadku wypowiedzieć obowiązującą umową można w każdej chwili, a rozwiązanie nastąpi z dniem wskazanym w wypowiedzeniu lub dniem nadania. Jeśli nowy właściciel samochodu kontynuuje OC i nie opłacił żadnej składki, ubezpieczenie nie przedłuży się.

W sytuacji podwójnego ubezpieczenia, a więc, gdy nowy właściciel zawrze nowe ubezpieczenie, a jednocześnie kontynuuje poprzednie, należy wypowiedzieć starą bądź nową umowę. Jeśli rezygnujemy ze starego ubezpieczenia, to zapłacimy wówczas jedynie za okres ochrony od momentu przedłużenia do dnia, w którym nastąpiło wypowiedzenie umowy OC.

Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na zakup nowego ubezpieczenia w kanale direct, a więc przez telefon lub internet, to możemy zrezygnować z nowego OC, aby pozostać przy starym. Na rezygnację z umowy ubezpieczenia mamy 30 dni od jej zawarcia.

Wypowiedzenie OC można złożyć na kilka sposobów:

  • za pośrednictwem poczty tradycyjnej – w formie listu poleconego lub innej  rejestrowanej przesyłki;
  • za pośrednictwem firmy kurierskiej;
  • za pośrednictwem  agenta ubezpieczeniowego, który oferuje produkty wskazanego towarzystwa;
  • osobiście w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego;
  • pocztą mailową – wysyłając na wskazany adres e-mail wiadomość ze skanem dokumentów.

Pamiętajmy jednak, że wypowiedzenie OC nie będzie skuteczne w sytuacji, gdy w okresie 30 dni dojdzie do szkody.

Najtańsze rozwiązanie

Ostatecznie pan Marcin zrezygnował z ubezpieczenia, które otrzymał w spadku po poprzednim właścicielu jego Golfa, choć mógł z łatwością zrezygnować z nowej umowy, ponieważ zawarł ją przez internet. Okazało się jednak, że oferta, którą znalazł w kalkulatorze OC online https://klaro.pl/kalkulator-oc/ była bardziej atrakcyjna od warunków odziedziczonego ubezpieczenia. Na szczęście 29-latek szybko zorientował się w zaistniałej sytuacji.

Motoryzacja - najnowsze informacje