środa, 24 czerwca 2020 11:46

Czym jest ethereum? Poznaj najważniejsze informacje

Autor Artykuł partnera
Czym jest ethereum? Poznaj najważniejsze informacje

Rosnąca popularność kryptowalut sprawiła, że duże zainteresowanie budzi także ethereum. Warto jednak wiedzieć, że pod pojęciem tym kryje się coś więcej niż typowa waluta cyfrowa (np. bitcoin). Mianem ethereum określa się otwartoźródłową platformę wykorzystującą technologię blockchain, która pozwala na projektowanie i wdrażanie aplikacji zdecentralizowanych. Jej kryptowalutą jest zaś ether (popularniej znany jednak także jako ethereum).

Czym jest ethereum?

Platfomę ethereum można porównać do Internetu, który gromadzi bardzo dużo danych w chmurach należących do technologicznych gigantów. Poszczególne firmy (np. Facebook czy Google) zatrudniają całe sztaby ekspertów, którzy dbają o zabezpieczenie danych swoich użytkowników. Dane cyfrowe niestety cały czas są narażone na ataki ze strony hakerów.

Ethereum wypełnia lukę, ponieważ pozwala eliminować podczas transakcji strony trzecie. Wykorzystuje bowiem technologię blockchain. Aplikacje działają tutaj w rozproszonym systemie, a nie są przechowywane na pojedynczych serwerach. Dane trafiają na bardzo dużą ilość komputerów znajdujących się na całym świecie. Pojedynczy użytkownik lub grupa użytkowników nie ma szans na atak i przejęcie rozproszonych danych. Jedyną szansą byłaby zmowa minimum 51% użytkowników należących do sieci z całego świata i wspólny atak, co jest praktycznie niewykonalne. Platfoma ethereum jest programowalna. Można więc wykorzystywać ją do tworzenia nowych portfeli kryptowalutowych czy platform finansowych.

Ethereum, a ether (ETH)

Ethereum bywa mylone z etherem. Tak naprawdę jednak to właśnie ether (ETH) jest kryptowalutą należącą do sieci ethereum. Powszechnie pojęcia te są jednak używane zamiennie i pod pojęciem ethereum kurs kryją się kursy ETH, czyli waluty należącej do tej konkretnej sieci blockchain. Ether (podobnie, jak bitcoin) jest wirtualnym pieniądzem, który można wykorzystać do transakcji pomiędzy użytkownikami z całego świata. Nie podlega on centralizacji – nie czuwa nad nim instytucja państwowa czy bank centralny. Z tego powodu jest podatny na spekulacje (kursy mogą znacznie się wahać).

Twórcą sieci ethereum jest Vitalik Buterin – rosyjsko-kanadyjski programista. Ethereum trafiło na rynek w 2014 roku. W przeciwieństwie od bitcoinów , ETH mają nieograniczone zasoby wydobycia. Ich słabą stroną jest więc możliwość poddawania się inflacji.

Gaz w Etherze

Z pojęciem etherum wiąże się termin gaz, który dla osób nie mających zbyt wiele wspólnego z kryptowalutami może być całkowicie niezrozumiały. Tak naprawdę funkcjonuje on według dość prostej zasady. Użytkownicy, którzy przesyłają ETH  (bądź inne tokeny ERC20) są zobligowani do opłacenia za wykonanie obliczeń. Opłata jest przedstawiana w gazie, który płaci się w etherach.

Warto pamiętać, że opłaty za obliczenia należy dokonać niezależnie od tego, czy zlecona transakcja zostanie potwierdzona. Opłata ta przeznaczona jest bowiem na pracę górników kryptowalutowych, którzy muszą sprawdzić i wykonać transakcję. Do tych operacji niezbędna jest im moc obliczeniowa. Opłata pobrana od zlecającego transakcję trafia więc do zdalnych górników za ich pracę polegającą na wydobyciu, umieszczeniu w bloki i zabezpieczeniu blockchaina Ethereum.

Całkowity koszt transakcji obejmuje limit gazu i cenę gazu. Limitem gazu określa się maksymalną ilość jednostek, które chcesz wydać na zlecaną transakcję. Do każdej transakcji jest potrzebna konkretna (już zdefiniowana) ilość jednostek gazu. Zbyt mało jednostek potrzebnych do pokrycia obliczeń powoduje niepowodzenie transakcji (błąd „brak gazu”). Niewykorzystany gaz pozostaje w Twoim wirtualnym portfelu.

Gdy chcesz, aby Twoja transakcja została zrealizowana szybciej, ustal większy limit gazu. Dlaczego? Ponieważ transakcje trafiają do zdalnych górników. Większość z nich sortuje je według wartości, dlatego w pierwszej kolejności uwzględnia te najbardziej opłacalne. Dzięki temu możesz wyprzedzić innych użytkowników w kolejce. Gdy Ci nie zależy na czasie, możesz ustawić niższy limit gazu. Liczba musi być jednak wystarczającą wysoka, aby jednak któryś z górników w ogóle uwzględnił Twoją transakcję.

Jaki portfel dla ETH?

Chcesz zakupić ethera? Podobnie, jak w przypadku bitcoina, konieczne jest posiadanie publicznego portfela kryptowalutowego. ETH należy przypisać bowiem do jego adresu. Każdy portfel kryptowalutowy posiada 2 klucze. Składa się on z klucza publicznego oraz prywatnego. Adres publiczny podaje się, aby móc przesłać do swojego portfela ethery. Możesz podać go więc pośrednikom (giełdom kryptowalutowym online, kantorom internetowym z kryptowalutami) czy w bankomacie kryptowalut. Klucz publiczny można więc porównać w pewnym sensie do loginu przy adresie e-mail czy numeru rachunku w bankowości internetowej.

Klucz prywatny zapewnia dostęp do środków zgromadzonych w portfelu kryptowalut. Pozwala on np. zatwierdzać transakcje kupna i sprzedaży czy wpłacać środki. W praktyce oznacza to więc, że klucz publiczny można podawać innym, a klucza prywatnego należy strzec przed dostępem jakichkolwiek osób trzecich. Pamiętaj jednak, aby nie zgubić klucza prywatnego. Bez niego nigdy nie odzyskasz bowiem zgromadzonych w portfelu środków (tutaj nie możesz liczyć na pomoc banku obsługującego rachunek czy wydawcę karty kredytowej).

Jak kopać ethery?

Do kopania etherów niezbędne są specjalne urządzenia. W środowisku określane są one jako koparki kryptowalut. Koparki odpowiadają za bardzo zaawansowane obliczenia. Wykonanie obliczeń pozwala za pracę otrzymać nagrodę, czyli blok ETH. Kopaniem (miningiem) zajmują się górnicy kryptowalutowi.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka