czwartek, 11 lutego 2021 16:21

Czym powinny wyróżniać się etykiety na butelkach?

Autor Artykuł zewnętrzny
Czym powinny wyróżniać się etykiety na butelkach?

Etykiety na butelkach pełnią funkcję nie tylko informacyjną, lecz także marketingową. Ich zadaniem jest przyciągnięcie uwagi klienta oraz zachęcenie go do zakupu konkretnego produktu. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na zaprojektowanie etykiet w odpowiedni sposób.

Wybór odpowiedniego koloru

Aby etykiety wzbudziły zainteresowanie potencjalnych klientów, muszą prezentować się atrakcyjnie, a jednocześnie oryginalnie. Niezwykle ważny jest ich kolor. Barwy nie tylko przyciągają wzrok, lecz także wywołują u konsumentów konkretne odczucia i reakcje. Dzięki nim można też wyróżnić dany produkt na tle konkurencji – dzięki temu zostanie on lepiej zapamiętany przed kupujących. Etykiety na butelki w ciepłych kolorach, takich jak pomarańczowy, żółty i czerwony, są bardzo dobrze widoczne. Działają pobudzająco, ponieważ kojarzą się z energicznością. Z kolei chłodne barwy, np. odcienie niebieskiego, fioletowego lub zielonego, są uspokajające, ponieważ kojarzą się z odpoczynkiem, a także symbolizują uporządkowanie i stabilizację. Stonowany przekaz można uzyskać dzięki wykorzystaniu neutralnych kolorów, czyli bieli i szarości. Ciekawe zastosowanie ma również czerń – etykiety tej barwy nadają produktom luksusowego i prestiżowego charakteru.

Wybierając kolor etykiet na butelki, warto dobrze przemyśleć, jaka jest grupa docelowa danego produktu. Przykładowo, soki i inne napoje często ozdobione są żywymi kolorami, zwłaszcza jeśli są skierowane do dzieci i młodzieży. Natomiast alkohole, szczególnie te z wyższej półki, mają zazwyczaj ciemne etykiety, które nadają opakowaniom elegancji.

Atrakcyjna grafika i kształt etykiety

Po wybraniu odpowiedniej kolorystyki warto zastanowić się nad odpowiednią grafiką na etykiecie. Powinna być atrakcyjna dla klientów i zachęcać ich do zakupów. Najlepiej, aby była oryginalna – dzięki temu łatwiej wyróżnić opatrzony nią towar spośród wielu innych, podobnych produktów. Decydując się na wyprodukowanie nowych etykiet, warto skorzystać z usług doświadczonego grafika. Dzięki temu zyska się pewność, że nalepka lub owijka na butelkę będzie nie tylko atrakcyjna wizualnie, lecz także czytelna.

Oprócz tego duże znaczenie ma sam kształt etykiety. Bezpiecznym rozwiązaniem jest postawienie na klasykę i minimalizm. W przypadku niektórych produktów warto jednak zdecydować się na coś nieco bardziej oryginalnego i zamiast kwadratowej, prostokątnej lub okrągłej etykiety wybrać nieco bardziej fantazyjny kształt, np. gwiazdę.

Dodatkowe zdobienia

Aby wyróżnić produkt spośród konkurencji, etykiety na butelki można dodatkowo ozdobić. Wybór dostępnych uszlachetnień jest bardzo szeroki. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie różnego typu lakierowania lub laminowania – nie tylko sprawia to, że opakowania zyskują dodatkowe walory estetyczne, lecz także wpływa pozytywnie na trwałość etykiet. Warto zastosować również m.in. atrakcyjne złocenia lub srebrzenia. Dzięki nim można uzyskać metaliczny efekt, który przyciąga wzrok i prezentuje się niezwykle elegancko.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje