poniedziałek, 28 marca 2022 13:05

Z jakimi trudnościami spotykają się uchodźcy, którzy zakładają konto w polskim banku?

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Z jakimi trudnościami spotykają się uchodźcy, którzy zakładają konto w polskim banku?

Uchodźcy z Ukrainy, którzy trafiają do Polski, uciekając przed wojną, muszą zadbać o wiele kwestii, m.in. o finanse. Banki starają się wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów zza wschodniej granicy, wprowadzając kolejne udogodnienia. O obsłudze Ukraińców porozmawialiśmy z pracownikiem jednego z najpopularniejszych banków w Polsce.

Polacy otoczyli opieką uciekających przed wojną sąsiadów. Ukraińcy, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju, mogą korzystać m.in. z opieki medycznej i socjalnej. Wielu z nich postanawia też uregulować kwestie finansowe, decydując się na założenie w banku konta. Konta są niezbędne chociażby do otrzymania świadczenia 500+. Procedury zakładania konta dla uchodźców nie są jednolite w różnych bankach. Jednak ich cechą wspólną jest to, że zostały maksymalnie uproszczone.

O tym, jakie ułatwienia przygotowały placówki i na jakie trudności trzeba się przygotować rozmawiamy z pracownikiem jednego z najpopularniejszych banków w Polsce. Nasz rozmówca pragnął zachować anonimowość.

Czy zakładanie przez Ukraińca konta w Polsce ma sens?

– Zależy od sytuacji. Jeśli ktoś chce otrzymać np. 500+, to potrzebuje konta. Wszystko zależy też od polityki banku, np. w jednym Ukrainiec za założenie nowego konta daje np. 250 zł za nowe konto (wymogiem jest 1000 wpływu i 8 transakcji kartą w pierwszym miesiącu).

Jak wyglądają procedury, jeżeli chodzi o obywateli Ukrainy, którzy chcą otworzyć konto w banku?

– Procedury tak naprawdę zależą od banku, ale w większości Ukraińcy chcący założyć konto nie muszą mieć numeru Pesel. To akurat było działało już wcześniej‐ to znaczy do założenia konta nie wymagaliśmy numeru.

Jakimi dokumentami trzeba dysponować?

– Jeżeli chodzi o dokumenty, to przykładowo w banku, w którym pracuję, wystarczy ważny paszport. Przed wybuchem wojny musiała być także wiza lub karta pobytu‐ teraz tego nie wymagamy.

Ile trwa zakładanie konta?

– Założenie konta trwa zazwyczaj dłużej niż w przypadku Polaków, bo trzeba się przygotować na ok 30 minut. Często wynika to po prostu z problemów językowych, musimy pozbierać trochę danych. Ostatnio zauważyłem taką tendencję, że Ukraińcy często przychodzą do banku z kimś, kto językowo ogarnia albo angielski, albo polski i tłumaczy rozmowę na ukraiński. Stąd różnice w czasie są raczej związane z dogadaniem się, bo tu nie ma specjalnych procedur dla obywateli Ukrainy.

Czy w obecnym okresie rzeczywiście można zauważyć wzmożony ruch i więcej tego typu wniosków składanych przez obywateli zza naszej wschodniej granicy?

– Tak, jeżeli chodzi o nasz oddział jest zdecydowanie więcej kont i więcej wniosków. W marcu notujemy ich ok. 30, podczas gdy normalnie mieliśmy maksymalnie 6. Dodam, że nasz oddział znajduje się w centrum miasta, ale ruch mamy stosunkowo mały.

Co można podpowiedzieć uchodźcy, który chciałby skorzystać z usług bankowych?

– Co podpowiedzieć? Myślę, że to samo, co każdemu innemu użytkownikowi, żeby klient uważał na smsy z "niedopłatami", żeby nikomu nie podawał swoich danych do logowania, żeby wiedział od razu, w jaki sposób zastrzec kartę do konta.

Jakie ułatwienia przygotował bank, w którym jest pan zatrudniony?

– Najważniejszym ułatwieniem jest w tej chwili na pewno uproszczenie procedur (czyli brak wizy/karty stałego pobytu). Dodatkowo w naszym banku na przykład znosimy na rok opłaty za prowadzenie konta. Normalnie obowiązuje zwolnienie z opłat przy stałym wpływie wynagrodzenia i transakcji kartą, ale teraz obywatele Ukrainy są zwolnieni z tych rzeczy i mają konto za darmo na rok.

Z jakimi trudnościami spotykają się Ukraińcy?

– Trudności na pewno były związane z kwestią hrywien i ich wymiany na złotówki. Do piątku nie było wiadomo, co będzie: jaki kurs, gdzie wymieniać. Od piątku wymienia je PKO BP po kursie rynkowym, czyli 14 groszy, więc temat został rozwiązany.

O czym warto pamiętać? O co można zapytać konsultanta, a na co uważać?

– Pamiętać o bezpieczeństwie w użytkowaniu karty czy aplikacji. Warto przypomnieć Ukraińcom, żeby zwracali uwagę na to, na jakiej stronie się logują na swoje konto. Muszą pamiętać, żeby nie podawać numeru karty na obcych stronach, a tym bardziej nie wpisywać jej numerów przez linki z otrzymywanych wiadomości. Trzeba przypomnieć, żeby uważali na telefony oferujące usługi maklerskie (kryptowaluty; forex i giełdy‐ jeżeli do tej pory nie inwestowali). W Polsce jest tego sporo, a przyjezdni mogli się na to natknąć, szukając na przykład informacji o wymianie hrywien na złote...  Może nie jest to jakiś mocno popularny temat, ale też pojawiają się klienci, którzy dysponują większymi środkami i szukają jakiejś opcji ich inwestowania. Na to też muszą uważać. Rynek inwestycyjny jest teraz bardzo trudny, jest wokół niego dużo spekulacji, dużo rzeczy nieprzewidywalnych i ciężko dzisiaj szukać uczciwie jakichś pewniaków.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje