środa, 22 maja 2019 12:44

Depilacja laserowa – skuteczna metoda usuwania zbędnego owłosienia

Autor (red)
Depilacja laserowa – skuteczna metoda usuwania zbędnego owłosienia

Depilacja laserowa to sposób na pożegnanie się z niechcianymi włoskami na twarzy i całym ciele. Na czym dokładnie polega ta metoda depilacji?

Golenie golarką, depilacja woskiem, specjalnymi kremami rozpuszczającymi włoski czy też z użyciem depilatora mechanicznego – to metody pozwalające na skuteczne usunięcie włosków, niemniej jednak nie dają one trwałych efektów. Gdy skóra ma pozostać gładka na zawsze, najlepszy wybór to depilacja laserowa!

Jeśli także zależy Ci na tym, aby zapomnieć o problemach z regularnym usuwaniem włosków, pomyśl o skorzystaniu z depilacji laserowej. Co warto o niej wiedzieć?

 • Depilacja laserowa – co to jest?
 • Obszary, które można poddać depilacji laserem
 • Na czym polega zabieg depilacji laserem?
 • Przygotowanie do zabiegu laserowej
 • Przebieg zabiegu depilacji laserowej
 • Po zabiegu depilacji laserowej
 • Ile zabiegów depilacji laserem należy przeprowadzić?
 • Przeciwwskazania do depilacji laserowej
 • Gdzie wykonać zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa – co to jest?

Pod pojęciem takim jak depilacja laserowa znajduje się metoda usuwania niechcianego owłosienia, która pozwala na jego trwałe usunięcie zarówno z różnych partii ciała, jak również twarzy. Aktualnie z metody tej korzystają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

Metoda ta bazuje na zniszczeniu mieszka włosowego oraz włoska przez silnie skoncentrowaną wiązkę światła – w efekcie włosek już nie odrasta, więc depilacja daje stałe efekty.

Technika usuwania zbędnego owłosienia z wykorzystaniem laserów znajduje się w użyciu już od kilkudziesięciu lat. Teraz zabiegi depilacji laserowej są jednak znacznie bardziej efektywne – działają skuteczniej, są bezpieczniejsze, a także pozwalają na szybsze zlikwidowanie włosków.

Aktualnie stosuje się różne typy laserów. Najczęściej jest to laser diodowy, który na dziś jest najbardziej efektywnym urządzeniem w usuwaniu owłosienia.

Jednym z najpopularniejszych jest laser Light Sheer Duet, który zalicza się do laserów diodowych. Działa jednocześnie bardzo skutecznie, ale przy tym bezpiecznie – laser ten posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez FDA (amerykański Urząd ds. Żywności i Leków).

Obszary, które można poddać depilacji laserem:

 • całe nogi – łydki i uda, stopy i palce
 • okolice intymne u kobiet i mężczyzn
 • pachy
 • twarz – górna warga, broda, policzki, baki
 • całe ręce – dłonie, przedramiona i ramiona
 • pośladki i szpara pośladkowa
 • plecy
 • szyja i kark
 • tors i okolice brodawek sutkowych

Wobec tego depilacja laserowa pozwala na skuteczne usunięcie włosków z całego ciała, a także z twarzy zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Na czym polega zabieg depilacji laserem?

Zabieg depilacji laserowej bazuje na zjawisku selektywnej fototermolizy. Zjawisko to polega na niszczeniu cząstek określonego typu przez pochłoniętą przez nie energię. W przypadku depilacji laserem energia ta jest emitowana przez wiązkę laserową o fali określonej długości.

Selektywna fototermolizą bazuje na różnicach w kolorze skóry oraz włoska, dlatego też najlepiej działa na włoski o ciemniejszym zabarwieniu na skórze jaśniejszej. Włoski te zawierają najwięcej ciemnego pigmentu – melaniny. Wobec tego depilacja laserowa nie jest rekomendowana dla osób o włoskach o jasnym zabarwieniu – rudych, blond, siwych.

Warto przy tym wskazać, że ta metoda trwałego usuwania włosków jest w pełni bezpieczna dla pacjenta. Zabieg wykonany przez wykwalifikowanego specjalistę nie powoduje żadnego ryzyka, na przykład poparzeń skóry. Laser działa powierzchownie, przenikając na 2-5 mm w głąb skóry, gdzie znajdują się mieszki włosowe. Nie powoduje uszkodzenia innych tkanek.

Ile zabiegów depilacji laserem należy przeprowadzić?

Aby cieszyć się gładką skórą bez zbędnych włosków na stałe, należy wykonać serię zabiegów depilacji laserowej. Jedna wizyta w gabinecie to za mało!

Najczęściej konieczne jest wykonanie od 4 do 6 zabiegów, które powtarza się w okresach do 6-12 tygodni.

Dlaczego jedna depilacja laserowa to za mało? Wynika to przede wszystkim z faktu, że laser działa tylko na włoski będące w fazie aktywnego wzrostu, czyli anagenu. Wiązka światła wytwarzana przez laser nie działa na włoski w pozostałych fazach, czyli w fazie telogenu (spoczynku) i katagenu (fazie przejściowej).

Jako że włoski znajdują się w różnych fazach, w ciągu jednego zabiegu nie można usunąć zbędnego owłosienia w pełni. Konieczne jest zaczekanie, aż włoski przejdą w kolejną fazę, by można było je usunąć.

Podczas jednego zabiegu można zniszczyć około 30 procent włosków w danej partii. Zatem aby zlikwidować większość z nich, konieczne jest wykonanie serii zabiegów.

Przygotowanie do zabiegu laserowej

Przed pierwszym zabiegiem depilacji laserowej pacjent bierze udział w konsultacjach ze specjalistą. Rozmowa z nim pozwala na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań – piszemy o nich w dalszej części artykułu.

Podczas konsultacji wykonuje się także próbę laserową na wybranym fragmencie skóry. Ma ona na celu poznanie reakcji skóry na depilację laserową.

Zalecenia przed zabiegiem depilacji:

 • na miesiąc przed zabiegiem zaprzestać mechanicznego wyrywania włosków na ciele
 • na co najmniej 3 tygodnie przed zabiegiem zaprzestać opalania się – na słońcu i w solarium
 • na minimum 2 tygodnie przed zabiegiem nie stosować samoopalaczy i peelingów, które mogą wywołać podrażnienia skóry

Gdy pacjent zażywa określone leki, które mogą wpłynąć negatywnie na efekty zabiegu, może być konieczne ich odstawienie.

Przebieg zabiegu depilacji laserowej

Depilacja laserowa powinna być wykonana przez specjalistę, który posiada odpowiednie uprawnienia, wiedzę, a także doświadczenie w tym właśnie zakresie.

Zabieg depilacji laserowej prowadzony jest najczęściej bez znieczulenia, ale wybranych przypadkach można go zastosować. Prowadzone obecnie zabiegi, na przykład depilacja laserowa Light Sheer mogą być uzupełnione o zastosowanie specjalnych końcówek chłodzących redukujących dolegliwości bólowe.

Po wstępnych przygotowaniach rozpoczyna się właściwa część zabiegu – specjalista przykłada do skóry głowicę urządzenia i wykonuje naświetlanie skóry laserem. Wtedy dochodzi do miejscowego uszkodzenia mieszków włosowych i do zaniku włosków.

Czas trwania zabiegu depilacji laserowej zależny jest między innymi od obszaru, na którym procedura ta jest prowadzona. Trwa na ogół od kilkunastu minut do ponad godziny.

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, podrażniona, może pojawić się także niewielki obrzęk. Najczęściej objawy te zanikają po kilku dniach.

Po zabiegu depilacji laserowej

Po wykonaniu zabiegu należy przestrzegać zaleceń specjalisty. W 4 dni po depilacji laserowej nie należy myć skóry produktami, które mogą wywołać jej podrażnienie, na przykład zwykłymi mydłami, produktami z alkoholem. Nie należy stosować także dezodorantów, gdy depilowana była skóra pod pachami.

Pomiędzy zabiegami depilacji laserowej należy także chronić skórę przed słońcem i dbać o odpowiednie nawilżenie skóry, korzystając z łagodnie działających kosmetyków.

Przeciwwskazania do depilacji laserowej:

 • aktywne infekcje skórne
 • bielactwo
 • ciąża i okres karmienia
 • cukrzyca
 • epilepsja
 • łuszczyca
 • przyjmowanie leków i ziół fotouczulających
 • rozrusznik serca
 • skłonność do keloidów/bliznowców
 • stosowanie retinoidów
 • świeża opalenizna

Gdzie w Krakowie wykonać zabieg depilacji laserowej?

Zabieg depilacji laserowej warto wykonać w dobrym gabinecie. W Krakowie można przeprowadzić go w Klinice Medycyny Estetycznej Cliniqmed, która od lat specjalizuje się w depilacji laserowej.

Klinika wykorzystuje najwyższej klasy laser Light Sheer Duet, który pozwala na uzyskanie najlepszych efektów w likwidacji owłosienia, a przy tym jest on wysoce bezpieczny, co zapewnia najwyższą jakość usług.

Cliniqmed oferuje także szereg innych zabiegów laserowych, w tym zamykanie naczynek, fotoodmładzanie, likwidowanie przebarwień i znamion. Ponadto oferuje szeroką gamę zabiegów medycyny estetycznej i zabiegów kosmetycznych.

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje