niedziela, 3 listopada 2019 11:00

Diamentowe i złote gody nowosądeckich małżonków

Autor Marzena Gitler
Diamentowe i złote gody nowosądeckich małżonków

Wyjątkowa uroczystość odbyła się w reprezentacyjnej sali sądeckiego ratusza. Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wręczył trzynastu parom, które przeżyły ze sobą pół wieku, Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Jedna para, państwo Maria i Franciszek Zabrzescy, obchodzili diamentowe gody, czyli 60 lat razem.

- To jest ten moment, kiedy myślicie pewnie o tych pięćdziesięciu latach, które minęły - powiedział na wstępie prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. - To jest pięćdziesiąt wspólnych lat, pięćdziesiąt wspólnych sylwestrów, pięćdziesiąt wspólnych śniadań wielkanocnych. To wspomnienia. Pewnie czasem bywały chwile trudne: jakieś porażki, spory i kłótnie; ale to, że państwo tutaj jesteście po pięćdziesięciu latach, a niektórzy nawet po sześćdziesięciu, to państwa wielki dzień i wielkie zwycięstwo, bo idziecie razem przez życie, patrzycie w tym samym kierunku, osiągacie te same, wyznaczone wspólnie cele - powiedział prezydent. - To moment, który mnie bardzo wzrusza, waszych bliskich zapewne też. Pochylam się z wielkim szacunkiem przed państwem, bo udowodniliście swoim życiem, że idąc wspólnie, trzymając się za ręce i patrząc sobie w oczy można bardzo wiele osiągnąć. Jeszcze raz podkreślam olbrzymi szacunek dla państwa. Dziękuję i życzę tylko zdrowia, bo szczęście już macie - koło siebie.


Wszystkie pary otrzymały z rąk Ludomira Handzla symboliczny dowód uznania i szacunku - Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Medal ten nadawany jest przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek wojewody dla par, które przeżyły w jednym związku 50 lat. Odznaczenie ma kształt stylizowanej, sześciopromiennej gwiazdy. Na awersie umieszczone są dwie srebrzone róże. Na rewersie umieszczony jest monogram prezydenta RP i napis: "za długoletnie pożycie małżeńskie". Medal otrzymuje się tylko raz.

Jubilaci poza medalem otrzymali pamiątki od prezydenta miasta i wiązanki kwiatów. Nie obyło się bez tradycyjnej lampki szampana i chóralnego "sto lat!", odśpiewanego jubilatom przez rodziny. Uroczystość zakończyły wspólne fotografie i życzenia od bliskich. Na zdjęciach: portret zbiorowy Jubilatów i Państwo Maria i Franciszek Zabrzescy z prezydentem Ludomirem Handzlem.

Inf. i foto: UM NS

Nowy Sącz - najnowsze informacje