wtorek, 20 lipca 2021 06:48

7 dni z Etno w Myślenicach. Dla tych co nie lubią poniedziałków czyli jak dobrze rozpocząć tydzień!

Autor Edyta Sowa
7 dni z Etno w Myślenicach. Dla tych co nie lubią poniedziałków czyli jak dobrze rozpocząć tydzień!

Wczoraj rozpoczął się International Folk Meeting - kilkudniowy Etno Festiwal w Myślenicach, potrwa od 19 – 25 lipca. Będzie to święto muzyki, kina i rękodzieła i to w międzynarodowym wydaniu: Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, są w skali Województwa Małopolskiego jednym z większych imprez tego rodzaju.

Pomysł powraca po 2 latach przerwy, a idea festiwalu poprzez promowanie regionu, zapoznanie z bogactwem kulturowym różnorodnych grup etnicznych, również  zza granicy daje możliwość zapoznania się z tym co inne, często nowe i nieznane.

Doświadczenia  Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, wchodzący w skład Komitetu Organizacyjnego, zebrane podczas wielu międzynarodowych wydarzeń folklorystycznych na całym świecie pozwoliły na zarówno promocję regionu jak i poznawanie zwyczajów innych krajów.

Poprzez organizację Festiwalu pragniemy także podjąć działania aktywizujące ruch Zespołów Pieśni i Tańca w Małopolsce, które dzięki udziałowi w tego typu imprezie będą miały większą motywację do rozwoju swojej działalności.

Jeśli planujesz wycieczkę – Myślenice otwierają swoje wrota na 7 stron świata, usłyszysz z nich folkowe klimaty. Przez te kilka najbliższych dni popołudniami  całe rodziny mogą wziąć udział w warsztatach rękodzieła, wieczorem na Zarabiu posłuchać muzyki granej codziennie przez krakowskich Dj-ów, na koniec przewidziana jest codzienna dawka kina o godz. 21 - bezpłatne pokazy plenerowe filmów o tematyce etnicznej. A w Rynku na dokładkę od godz. 22 potańcówki. Zapowiada się kolorowo!

International Folk Meeting w Myślenicach / foto. Edyta Sowa - Filipek
Lato na Zarabiu / foto. Edyta Sowa - Filipek

Nad stroną muzyczną Festiwalu czuwa Paulina Bisztyga – znana wokalistka, poetka, kompozytorka i dziennikarka muzyczna

- Zależało mi na zbudowaniu pewnej relacji. Logicznego, acz zaskakującego przeżywania muzyki na różnych poziomach wrażliwości. Dużo tu świeżych, porywających i nostalgicznych nut. Wierzę, że każdy będzie miał okazje poznać zupełnie nowe brzmienie – wyjaśnia  szefowa muzyczna Festiwalu.

A zagrają: Trebunie Tutki, Kapele Maliszów, Balkansambel, PotOCK, Rube Świnie, Lua Preta, Krzikope, Prasłowianki, Najlepsze Polskie Techno/Fanfara Awantura oraz Karolinę Cichą i Elżbietę Rojek. O taneczne akcenty zadbają m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka , Regionalny Zespół Cieślica z Zawoi, a także Cygański Teatr Muzyczny Terano.

Więcej informacji i dokładny program na www.festival.myslenice.pl

Myślenice - najnowsze informacje