środa, 16 października 2019 08:45

Dlaczego masz problemy ze snem?

Autor Mateusz Łysik
Dlaczego masz problemy ze snem?

Bezsenność jest problemem, który pojawić się może przez wysoką temperaturę w sypialni lub niewygodną poduszkę i materac. Jednak często przyczyną zaburzeń snu są dolegliwości zdrowotne.

Choroby układu pokarmowego, oddechowego i hormonalnego to często zaburzenia, które mogą prowadzić do bezsenności - opisują eksperci z https://byc-zdrowym.pl.

Nadciśnienie tętnicze

Jeżeli naczynia krwionośne zaczynają blokować się przez blaszkę miażdżycową, to krew nie jest w stanie swobodnie przepływać. Wtedy pojawić się mogą bóle, duszności, a także przewlekłe kłopoty ze snem. U niektórych osób ciśnienie tętnicze może być wysokie, a to objawia się trudnościami w zasypianiu, budzeniem się w nocy, a także snem słabej jakości.

(Sprawdź Nonacne - https://byc-zdrowym.pl/nonacne-opinie-cena-sklad/)

Nadczynność tarczycy

U kobiet często pojawiają się kłopoty z zaburzeniami pracy układu hormonalnego. Podwyższony poziom hormonów tarczycy, jest spowodowany nadczynnością tego gruczołu może przyczynić się do pojawienia się uczucia niepokoju oraz przyśpieszenia rytmu serca. A to z kolei doprowadzić może do problemów z bezsennością. Ten sam problem może występować przy niedoczynności tarczycy. Wtedy w organizmie obserwuje się za niskie stężenie hormonów tarczycy, przez co pojawić się mogą niepokojące objawy. Wiele z nich prowadzi do zaburzenia rytmu snu.

Zgaga

Jest przykra dolegliwością, która może budzić nas w nocy nawet kilka razy. Nie tylko pogarsza nasze samopoczucie, ale nie pozwala na wypoczęcie. Przez to wpływa negatywnie na kondycję całego organizmu, a także na samopoczucie. Zgaga objawia się uczuciem palenia za mostkiem. Nieprzyjemne uczucie pojawia się w nadbrzuszu, a następnie przemieszcza się wzdłuż klatki piersiowej aż do szyi. Przyczyną tego uczucia, jest wczesne wsteczne wyrzucanie kwasu żołądkowego do przełyku, a doprowadza to do podrażnienia błony śluzowej. Podczas snu jesteśmy w pozycji leżącej, co znacząco utrudnia nam przełykanie, a przez to objawy zgagi zaczynają się nasilać. Przy zgadze obudzić nas może silny kaszel i uczucie dławienia. Zgaga występująca sporadycznie jest spowodowana przez prowadzenie niezdrowego stylu życia oraz przyzwyczajenia się do złych nawyków żywieniowych.

Zespół niespokojnych nóg

Statystyki wykazują, że około dziesięć procent naszego społeczeństwa ma problemy ze snem, ponieważ cierpi z powodu zespołu niespokojnych nóg. Choroba ta objawia się mimowolnymi ruchami nóg. Zdaniem naukowców przez chorobę, jesteśmy w stanie wykonać ponad pięćdziesiąt ruchów w ciągu godziny. Chorzy opisują tę dolegliwość, jako mrowiące uczucie pod skórą. Objawy te nie należą do najprzyjemniejszych i z niewiadomych powodów uaktywniają się w czasie snu. Do tej pory nie udało się ustalić co dokładnie jest przyczyną zespołu niespokojnych nóg. Nie znaleziono również leku, który mógłby uspokoić nogi i zakończyć uciążliwe problemy ze snem. U niektórych pomocne okazuje się robienie na zmianę zimnych i ciepłych okładów lub kładzenie się spać późno w nocy. Lekarze zalecają przyjmowanie leków, które mają wpływ na układ dopaminy, a także środki zmniejszające napięcie mięśniowe.

Problemy emocjonalne

U wielu osób problemy ze snem mogą wynikać z zaburzeń emocjonalnych, a tego dowodzą ankiety, które były wykonywane kilka lat wcześniej. To właśnie z nich wynika, że wiele osób na całym świecie zmaga się z bezsennością, ponieważ nie może poradzić sobie z problemami, które gnębią również w ciągu dnia. Jeżeli więc sprawdziłeś, że wszystkie poprzednie wymienione przyczyny zaburzeń snu nie dotyczą ciebie, to warto przekonać się, czy w twoim życiu nie pojawił się problem, który sprawia, że Ciężko Ci jest zasnąć.

Złe warunki snu

To jak i gdzie śpimy, również ma wpływ na to, jak śpimy i czy w ogóle jesteśmy w stanie zasnąć, co ciekawe wiele osób ma problemy ze snem, ponieważ materac, na którym się kładą jest niedostosowany do potrzeb ciała, to samo tyczy się poduszki, ponieważ, jeżeli ona jest niedobrze wyprofilowana do kręgosłupa, to również ciężko jest znaleźć pozycję, w której można poczuć się na tyle komfortowo, by zasnąć. Może więc okazać się, że jedynie wymiana materacu i poduszki będzie rozwiązaniem na Twoje problemy z zaśnięciem.

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje