wtorek, 30 sierpnia 2022 09:48

Dlaczego wykorzystuje się zegar w szachach?

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego wykorzystuje się zegar w szachach?

Kojarzysz te charakterystyczne uderzenia szachistów w urządzenia przypominające budziki? Zegar szachowy to urządzenie elektryczne bądź mechaniczne, które pozwala na odmierzanie czasu gry w szachy. Sprawdź, który zegar w szachach warto wybrać i do czego jest używany.

Po co zegar w szachach? Historia

Szachy, jak dobrze wiemy, narodziły się w Indiach. Wtedy jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, żeby wykorzystywać w grze zegar. Bardziej skupiano się na taktyce oraz przyjemności z korzystania z nowej i bardzo innowacyjnej gry.

Odpowiadając na pytanie: Po co zegar w szachach? warto cofnąć się do czasów, kiedy po raz pierwszy go wynaleziono i wprowadzono. Po raz pierwszy użyto zegara w szachach w roku 1866. Nie był to jeszcze zegar do szachów, który znamy z czasów dzisiejszych. Wtedy używano dwóch osobnych czasomierzy.

Za ojca klasycznego zegara szachowego uważa się Thomasa Brighta Wilsona. To właśnie on na początku lat 80. XIX wieku skonstruował model dwóch połączonych zegarów.

Elektroniczny zegar do szachów wynaleziono w 1964 roku w ZSRR. Jakie są różnice pomiędzy zegarem klasycznym a zegarem elektronicznym? Klasyczny zegar szachowy zawiera dwa cyferblaty oraz dwa przyciski, które pozwalają przełączać zegary.

Zegar szachowy – do czego jest używany?

Wiadomo, że w szachach do najważniejszych rzeczy należy podziwianie strategii oraz wprowadzanie jej w życie. Niezależnie od tego, czy oglądasz rozgrywkę Gari Kasparova czy jest to zupełnie anonimowy gracz – tempo i refleks zapalonych szachistów robią wrażenie.

Wszyscy wiemy, że szachy pozwalają nauczyć się nie tylko strategicznego myślenia, ale również dzięki takim urządzeniom jak zegar szachowy dostępny w sklepie Filipek Wood – zarządzania czasem. Choć są partie, które toczą się latami, a każdy zawodnik bardzo wolno podejmuje ruch, to właśnie szanowanie i organizacja czasu własnego i przeciwnika przydaje się także poza rozgrywkami szachowymi.

Ręcznie robione zegary? Tak!

Filipek Wood posiada w swojej ofercie pięknie zdobione drewniane zegary, które świetnie pasują do szachów drewnianych czy magnetycznych. Piękno ręcznej roboty jest wręcz niesamowite. Każdy detal jest dopieszczony w taki sposób, że zaczniesz marzyć o powrocie prawdziwych rzemieślników. Możesz być pewien, że produkty, które znajdziesz w sklepie Filipek Wood będą służyć Ci przez długie lata.

Zegary szachowe dostępne w sklepie Filipek Wood to również doskonałe zegary elektroniczne. I choć te ostatnie znajdują się w plastikowej obudowie, to również stanowią one element, który w szachach robi wrażenie. Chodzi o ten niesamowity refleks i czas reakcji, która jest tak ważna w przypadku tej królewskiej gry.

Zegar szachowy BHB, szczególnie w ciemnej obudowie, jest ciekawym prezentem dla zapalonego szachisty. Uznana firma, która wykonuje takie rzeczy na zamówienie daje namiastkę luksusu, do którego wszyscy tak bardzo dążymy. Komponuje się świetnie zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi zestawami szachowymi.

Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób używać zegara do szachów – po prostu go kup. Zobacz, czy rozgrywka przy użyciu tego sprzętu wejdzie na wyższy poziom szachowego wtajemniczenia.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka