środa, 9 lutego 2022 14:15

Dni Komedii dell’Arte po raz trzynasty! Włoski teatr obchodzi swoje święto

Autor Joanna Obajtek
Dni Komedii dell’Arte po raz trzynasty! Włoski teatr obchodzi swoje święto

Nie trzeba jechać do Włoch, by obejrzeć włoską sztukę. Już we wtorek 22 lutego 13 edycja Dni Komedii dell’Arte w Teatrze Ludowym na osiedlu Teatralnym 34. Krakowski teatr przeniesie widzów do Włoch. Wystarczy zakupić bilet!

We wtorek 22 lutego Kraków po raz trzynasty obchodzi Dni Komedii dell’Arte, czyli międzynarodowe święto włoskiego teatru. Na deskach Teatru Ludowego już o 19 zobaczymy wspaniałe widowisko łączące komedię, szermierkę i taniec. Wszystko dlatego, że Trupa KOMEDIANTY, zaprosiła do współpracy tancerzy Baletu Cracovia Danza oraz szermierzy Teatru Walki. Grupy połączą siły i zagrają dla widzów spektakl „Białogłowy w pludrach”. Tą wyjątkową odsłonę połączenia różnych efektów zobaczymy tylko podczas inauguracji.

„Białogłowy w pludrach” to opowieść o trzech podróżnych: zadłużonej signory Prudencji, która usieka przed windykatorem; porywczej Klaudii, która ucieka przed niechcianym ślubem oraz synu kupca Gonzagi, który pragnie wypełnić ostatnią wolę zmarłego ojca. Cała trójka spotyka się w starej karczmie, która niestety stała się kryjówką zbójeckiej szajki. Później do grupy zgromadzonej w karczmie dołącza też ścigający Prudencję windykator. Twórce zadają pytanie:

—Kto wyjdzie zwycięsko z tej gry pozorów toczącej się na śmierć i życie?

Komedia dell’arte to komedia ludowa, która powstała we Włoszech w połowie XVI wieku.  Łączy antyczny mim z rzymską pantomimą i popisem średniowiecznych błaznów.

Fot. organizatora/plakat promujący wydarzenie

Na krakowskiej scenie wystąpi m.in. Agnieszka Cianciara –Fröhlich, aktorka  związana od wielu lat z teatrem, Katarzyna Gazdowicz, absolwentka Szkoły komedii dell'arte oraz Łukasz Łęcki. W programie wydarzenia poza spektaklem „Białogłowa w pudrach” zaplanowano również atrakcje dla całej rodziny. Amatorzy rękodzieła spotkają się z twórcą skórzanych masek komedii dell’arte, a najmłodsi wybiorą się z rodzicami do Centrum Kultury Podgórza na spektakl „Kraina Pieczonych Gołąbków”. Oba wydarzenia są darmowe.

Dni Komedii dell’Arte organizuje Fundacja Studio Dono z Centrum Kultury Podgórza wraz z Włoskim Instytutem Kultury Balet Cracovia Danza. Projekt finansuje Miasto Kraków.

13 edycja Dni Komedii dell’Arte potrwa do 27 lutego. Bilety do nabycia na stronie www.dnikomedii.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje