piątek, 4 listopada 2022 05:00

Kraków będzie pierwszym polskim miastem, do którego trafią te autobusy

Autor Mirosław Haładyj
Kraków będzie pierwszym polskim miastem, do którego trafią te autobusy

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z hiszpańską firmą Irizar e-mobility, która dostarczy do Krakowa cztery nowe autobusy elektryczne o długości 12 metrów (z opcją zamówienia kolejnych trzech).

Podpisanie umowy będzie możliwe, ponieważ zakończyła się już tzw. kontrola uprzednia w Urzędzie Zamówień Publicznych. Taka kontrola postępowania przetargowego jest obowiązkowa, w związku z tym, że projekt może liczyć na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Podpisanie umowy z firmą Irizar oznacza, że Kraków będzie pierwszym polskim miastem, do którego trafią nowe elektryki tego producenta. Będzie to także pierwszy przypadek w stolicy Małopolski, kiedy dostawcą autobusów eklektycznych będzie inna firma niż Solaris.

Zamówienie czterech nowych elektrycznych autobusów, z opcją dostawy kolejnych trzech stanowi tylko cześć realizowanych przez MPK SA w Krakowie zakupów zeroemisyjnych pojazdów. W tym roku krakowski przewoźnik wybrał już oferty Solarisa, który w sumie w przyszłym roku dostarczy do Krakowa w sumie 38 autobusów elektrycznych.  To oznacza, że w przyszłym roku we flocie MPK SA, autobusów zasilanych energią elektryczną będzie już ponad 120.

Wszystkie zamawiane elektryki będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd będzie miał możliwość ładowania przez wtyczkę oraz przez pantograf, który umożliwi ładowanie szybkie oraz wolne. Warto podkreślić, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje