czwartek, 19 maja 2022 09:45

Dobczyce. Oddali już 9000 litrów. Dawcy krwi w strażackich mundurach świętowali jubileusz

Autor Marzena Gitler
Dobczyce. Oddali już 9000 litrów.  Dawcy krwi w strażackich mundurach świętowali jubileusz

Dobczycki Strażacki Klub Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego świętował 20-lecie. Obchody zorganizowano w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach, gdzie druhom, którzy oddali najwięcej krwi wręczono specjalne odznaki.

Uroczystość, która odbyła się 15 maja, rozpoczęła się msza św. w intencji krwiodawców, odprawioną w kościele Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Dobczycach. Po mszy uczestnicy obchodów przeszli wraz z Orkiestrą Dętą Dobczyce do Regionalnego Centrum Oświatowo - Sportowego, gdzie odbyła się gala wręczenia odznak „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” dla druhów z powiatu myślenickiego.

Uroczystość rozpoczęła się koncertem Orkiestry Dętej Dobczyce pod batutą kapelmistrza Józefa Manieckiego. Przybyłych gości powitał burmistrz Tomasz Suś. Burmistrz podziękował honorowym dawcom krwi, którzy z własnej woli, dobrego serca ofiarują najcenniejszy dar życia.  - Ta uroczystość jest chyba najważniejszą uroczystością dla nas, mieszkańców gminy i miasta Dobczyce, ze względu na to, że oddawanie części siebie, oddawanie krwi, szpiku kostnego, bez wątpienia jest szansą na życie dla drugiej osoby - mówił włodarz Dobczyc.

Historię działalności Strażackiego Klubu Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Myślenicach, przedstawił prezes Jan Podmokły. Klub Honorowych Dawców Krwi  i Szpiku Kostnego im. Andrzeja Burzawy istnieje od 2001 roku. Przez ten czas udało się zebrać ogromną ilość krwi - ponad 9000 litrów. Gratulacje i podziękowania złożyli też obecni na uroczystości poseł Władysław Kurowski i wicewojewoda Ryszard Pagacz. Głos zabrała również córka śp. Andrzeja Burzawy, która w kilku słowach wspomniała tatę i jego działalność na rzecz drugiego człowieka.

Momentem kulminacyjnym gali było wręczenie odznak „Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Myślenickiej” tym,  którzy pomagają w codziennej działalności służbie strażackiej oraz wręczenie odznak: „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” druhom z powiatu myślenickiego. Złote, srebrne i brązowe odznaki otrzymało aż 100 strażaków, którzy oddali największą ilość krwi, dzieląc się darem życia z potrzebującymi. Wśród odznaczonych znaleźli się strażacy pracujący na co dzień w KP PSP Myślenice. Marek Zięba, który oddał 31 litrów krwi, Łukasz Słowik i Krzysztof Druzgała, którzy oddali 23 litry, Paweł Zadora i Adam Pasiaka, którzy oddali blisko 11 litrów krwi i Józef Proszkowiec, który oddał ponad 10 litrów.

Uroczystość uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce” wraz z kapelą, a zwieńczeniem był poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Skrzynce.

fot. UG Dobczyce

Myślenice - najnowsze informacje