środa, 25 sierpnia 2021 09:28

Duże różnice w cenach OC w Małopolsce

Autor kal
Duże różnice w cenach OC w Małopolsce

Mieszkańcy Małopolski płacą za OC różne stawki – jedni mniej, drudzy więcej, a kod pocztowy odgrywa tu sporą, choć nie wyłączną rolę. Dowiedz się, jakie czynniki mają znaczenie dla ceny polisy i w jakiej sytuacji są krakowianie. Skoro składka ubezpieczeniowa jest obowiązkowa, warto wiedzieć, jak na niej oszczędzić.

Ile kosztuje OC w Krakowie i Małopolsce?

Według aktualnych danych z 2021 roku, średnia wysokość OC dla mieszkańców Krakowa wynosi 875 zł. Jest to więcej od średniej krajowej, ale też kwota ta przebija średnie ceny dla mieszkańców innych zakątków Małopolski, której Kraków jest stolicą. Przykładowo, przeciętna wysokość składki OC dla mieszkańców Chrzanowa wynosi w 2021 roku 810 zł, a dla Tarnowa – jedynie 750 zł.

Różnica jest widoczna, mimo że chodzi o tę samą polisę dla kierowców z jednego województwa. Jednocześnie należy mieć świadomość, że mówimy o średniej, a przecież w praktyce jedno OC może być droższe od drugiego nawet o kilkaset zł. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego krakowianie płacą za polisę więcej i sprawdź, jak zapewnić sobie atrakcyjniejsze warunki finansowe ubezpieczenia.

Dlaczego w Krakowie OC jest droższe?

Kraków jest jednym z największych polskich miast, a w nich średnie OC jest zazwyczaj droższe niż w pozostałych miejscowościach w kraju. Dlaczego miejsce Twojego zamieszkania ma aż tak duży wpływ na składkę ubezpieczeniową? Odpowiedź tkwi w prawdopodobieństwie wypadku lub kolizji drogowej. W dużych miastach statystyki są nieubłagane – po prostu częściej dochodzi w nich do rozmaitych zdarzeń drogowych, w wyniku których ubezpieczyciele muszą pokrywać straty. Jeżeli zaś mieszkasz w regionie, gdzie z racji mniejszego ruchu i innych czynników dochodzi do mniejszej liczby wypadków i stłuczek, możesz liczyć na tańsze OC.

Wysokość składki jest ustalana indywidualnie. Ubezpieczyciel analizuje wiek i doświadczenie kierowcy, szczegółowe parametry pojazdu oraz dolicza ewentualne zniżki wypracowane za bezszkodową jazdę. Do tego dochodzi kwestia sporej konkurencji między poszczególnymi ubezpieczycielami. Polisy zawsze obowiązują w identycznym zakresie, dlatego wybór OC powinien być rozpatrywany przede wszystkim pod kątem finansowym. Upewnij się też, że wiesz, jak ubezpieczyć swój pojazd, np. zabytkowy motocykl (przeczytasz o tym w artykule https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-zabytkowego-motocykla/).

Niższe OC w Małopolsce

Sposobem na niższe OC nie musi być wyprowadzka np. z Krakowa do Tarnowa. Istotne i odczuwalne oszczędności można uzyskać przede wszystkim poprzez porównanie dostępnych ofert ubezpieczycieli. Oprócz tego:

  • bezpiecznie poruszaj się po drogach – po kilku latach zyskasz dzięki temu do 60% zniżek za bezszkodową jazdę,
  • jeśli problemem jest Twoje niewielkie doświadczenie za kierownicą, zarejestruj auto wspólnie ze starszą osobą, np. ojcem czy babcią, którzy mają wypracowane zniżki i atrakcyjne warunki OC,
  • wybieraj pojazdy uznawane przez ubezpieczycieli za bezpieczne, np. z niewielkim silnikiem, o bardziej rodzinnym charakterze.

Wróćmy na moment do kwestii porównywania ofert. Aby nie tracić czasu na przeglądanie każdej oferty z osobna, skorzystaj z internetowego, darmowego kalkulatora dostępnego pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/. Wystarczy, że raz wskażesz niezbędne informacje – dane swoje oraz posiadanego pojazdu – a zostanie wygenerowana lista ubezpieczycieli wraz z konkretnymi kwotami dla Ciebie.

Obsługa kalkulatora OC online jest bardzo intuicyjna, a wyniki wyszukiwania ułatwiają podjęcie decyzji o wyborze polisy. W Krakowie i innych miastach Małopolski możesz też skorzystać z pomocy profesjonalnych agentów ubezpieczeniowych.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje