środa, 30 marca 2022 06:18

Dwie ofiary pożarów traw jednego dnia. Jedna z Małopolski. "Prawdziwa plaga"

Autor Marzena Gitler
Dwie ofiary pożarów traw jednego dnia. Jedna z Małopolski. "Prawdziwa plaga"

W poniedziałek 28 marca dwie osoby straciły życie w pożarach traw. Jedną jest 62-leni mieszkaniec Rzeszotarów (gm. Świątniki Górne, pow. krakowski), który próbował gasić pożar traw na własnej posesji. Tego samego dnia w podobnych okolicznościach zginęła też 80-lenia kobieta w województwie lubelskim. O włos od tragedii był inny 60-latek, który ucierpiał w pożarze traw w Rabie Wyżnej.

Do tragicznego w skutkach pożaru traw doszło w poniedziałek, 28 marca, w południe w Rzeszotarach przy ul. Szlacheckiej. Mężczyzna, który gasił pożar na własnej posesji, zasłabł i upadł w płomienie. Z pomocą ruszyli strażacy OSP Rzeszotary, Świątniki Górne i Ochojno i JRG 2 z Krakowa. O zasłabnięciu gaszącego pożar mężczyzny powiadomiony został oficer dyżurny KP w Świątnikach Górnych, który wysłał tam patrol. Policjanci zastali na miejscu nieprzytomnego, poważnie poparzonego mężczyznę, leżącego w pogorzelisku. Mundurowi próbowali go reanimować. Wezwano też karetkę pogotowia. Niestety, 62-letni mieszkaniec Rzeszotarów zmarł.

Policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej zabezpieczyli ślady pod nadzorem prokuratora. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich, jednak wszystkie okoliczności zostaną wyjaśnione w toku śledztwa.

Mężczyzna z Rzeszotarów nie był jedyną ofiarą pożarów traw, do których doszło w Polsce 28 marca. W poniedziałek 28 marca w pożarach traw zginęły dwie osoby – poinformował na Twitterze Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. "Niestety, w poniedziałek 28 marca odnotowano dwie ofiary śmiertelne pożarów traw. Woj. lubelskie pow. tomaszowski pożar ok. 20 ha traw, zginęła kobieta ok. 80 lat. Woj. małopolskie pow. krakowski m. Rzeszotary pożar traw, zginął mężczyzna ok. 60 lat - napisał rzecznik.

"Tej wiosny mamy do czynienia z prawdziwą plagą pożarów traw oraz lasów. W 2022 roku odnotowano ponad 24 tysiące pożarów traw oraz ponad 1100 pożarów lasów. Dla porównania w tym samych czasie 2021 roku strażacy odnotowali 3000 pożarów traw i 150 pożarów lasów" – podsumował.

Małopolska jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem liczby pożarów traw w tym sezonie. Odnotowano tu już ponad 2622 takich zdarzeń. Więcej jest tylko na Dolnym Śląsku (3075) i na Mazowszu (3324).

Pożary traw w Polsce - graf. Tt Karol Kierzkowski

Niestety, apele policji i straży pożarnej niewiele dają. Dzień później omal nie doszło do podobnej tragedii na Podhalu. 60-latek ucierpiał w pożarze traw we wtorek, 29 marca w Rabie Wyżnej. Nieprzytomnego mężczyznę odnaleźli strażacy. Z poparzeniami został przetransportowany karetką do szpitala.

fot. ilustracyjna Fb. OSP Rzeszotary

Polska

Polska - najnowsze informacje