poniedziałek, 11 stycznia 2021 16:13

Dworczyk przedstawił plan szczepień. Kto pierwszy i w jakim terminie?

Autor Mirosław Haładyj
Dworczyk przedstawił plan szczepień. Kto pierwszy i w jakim terminie?

W Polsce rozpoczął się 3. tydzień szczepień. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Michał Dworczyk przedstawił najnowsze informacje dotyczące strategii szczepień.

W okresie świąteczno-noworocznym zaszczepionych zostało ok. 50 tys. osób, a w 2. tygodniu 150 tys. osób. Do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych 250 tys. osób. Do szpitali węzłowych trafiło 456 915 szczepionek. Jako zapas w Agencji Rezerw Materiałowych zachowano 50%, żeby pacjent, który otrzyma 1. dawkę, miał gwarancję, że otrzyma też 2., bo dopiero po niej uzyskuje pełną odporność.

Minister Dworczyk poinformował o liczbie niepożądanych odczynów poszczepiennych - to 32 przypadki na 220 tys.

– Wszystko to delikatne przypadki, związane z zaczerwienieniem czy podwyższoną temperaturą i nikt nie został z tego powodu hospitalizowany

– podkreślił.

Jak wygląda strategia szczepień?

Do 14 stycznia (czwartek), trwa zgłaszanie osób, które są w grupie 0, a które będą szczepione w szpitalach węzłowych.

–Ta grupa liczy ok. milion osób. Zakładamy, że zaszczepi się z niej min. 700 tys. osób

– powiedział minister.

W związku z pojawieniem się informacji, iż w niektórych szpitalach węzłowych jest problem z terminami dla pracowników medycznych, zdecydowano uruchomić w 6 największych miastach w Polsce w szpitalach rezerwowych dodatkowe punkty szczepień.

– Pojawiają się informacje, że szczepimy za wolno, nie tak jak trzeba, dlatego przypomnę - najpoważniejszą przeszkodą w tym, żeby szczepić szybciej jest brak szczepionki. Polska przystąpiła do umowy wraz z innymi krajami UE i od tego jesteśmy uzależnieni

– tłumaczył Dworczyk.

– Zgodnie z deklaracjami producentów, do końca marca otrzymamy 6 mln dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków. Niektóre emocjonalne wypowiedzi wprowadzają tylko niepotrzebną niepewność.

5 stycznia zostanie uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów, czyli możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów powyżej 80 roku życia. Natomiast w dniach 18-22 stycznia zostaną zaszczepieni przez zespoły wyjazdowe mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej. 22 stycznia uruchomiona zostanie możliwość umawiania terminów i zapisów na szczepienia dla seniorów powyżej 70 roku życia, a 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów 70+.

– Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, bo one są najbardziej narażone

– tłumaczył minister.

70% mieszkańców domów pomocy społecznej zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19.

– Mieszkańcy DPS będą zaszczepieni przez mobilne punkty tam, gdzie przebywają. To dla nas bardzo ważne, bo zdrowie i bezpieczeństwo tych osób, które tego wsparcia potrzebują jest niezmiernie istotne - tutaj zdajemy egzamin z odpowiedzialności

– wyjaśniła minister Marlena Maląg.

Minister przekazał, że wzrosło zainteresowanie szczepieniami - w listopadzie jedynie 43% Polaków deklarowało zamiar zaszczepienia się, a w dziś opublikowanych badaniach jest to już 68%.

Samorządy zaangażowane w kampanię

Minister Dworczyk wyjaśnił, że podjęto decyzję o zaangażowaniu samorządowców w kampanię:

– Podjęliśmy wspólną decyzję o zaangażowaniu się samorządowców w kampanię - do samorządów do końca stycznia trafią materiały informacyjne. Ta kampania trafia już do wszystkich Polaków, którzy są zainteresowani i chcielibyśmy, aby się zaszczepili.

Minister Paweł Szefernaker wytłumaczył, że decyzje wejdą w życie w najbliższych dniach:

– Ustalenia na linii rząd-samorząd w tym tygodniu wejdą w życie i do jutra wojewodowie wydadzą polecenia w formie decyzji administracyjnych dla JST dot. transportu osób mających trudności w dotarciu do punktów szczepień. Wszelkiego rodzaju wątpliwości będą rozwiązywane na poziomie wojewodów. Jeżeli gminy będą miały jakiekolwiek kwestie do rozstrzygnięcia to będą w tym wszystkim pomagać im wojewodowie - przedstawiciele rządu w terenie.

Dodatkowo pełnomocnicy wojewodów ds. szczepień odbędą w ciągu najbliższych 2 tygodni spotkania z wójtami, burmistrzami, szefami rad powiatów i gmin na terenie danego powiatu.

Kolejny realizowany proces to organizacja dowozu osób z ograniczoną mobilnością do punktów szczepień. Do jutra wojewodowie będą wydawać decyzje i zostanie zorganizowany system, tak by każdy senior miał możliwość dojazdu do punktu szczepień.

– Zadanie związane z transportem do punktów szczepień może być realizowane przy zaangażowaniu jednostek organizacyjnych OSP lub KGPSP. W tej kwestii ustalenia wchodzą już w realizację

– wyjaśnił Szefernaker.

Inf. i fot.: Kancelaria Premiera

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka