niedziela, 14 lipca 2019 15:15

Dziewczyny z Przytkowic już na Olimpiadzie. Trzymajcie kciuki!

Autor (red)
Dziewczyny z Przytkowic już na Olimpiadzie. Trzymajcie kciuki!

Zawodniczki reprezentujące OSP Przytkowice wyjechały na Międzynarodowe Spotkania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Szwajcarii. Druhowie z całego świata zawody te określają  jako Strażacka Olimpiada CTiF.

Sekcja dziewcząt z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wywalczyła Wicemistrzostwo  Polski w ostatnich Ogólnopolskich Zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. To dało im kwalifikację na Olimpiadę Strażacką i okazję do rywalizacji w międzynarodowym gronie, z drużynami z całego Świata. Impreza rozpoczęła się dzisiaj, w niedzielę 14 lipca 2019 r. w Martigny w Szwajcarii. Wystąpi na niej łącznie około 50 zespołów.

Olimpiada potrwa do 21 lipca, a najważniejszym dniem dla naszych zawodniczek będzie czwartek, 18 lipca, kiedy to odbędą się finałowe występy. Wcześniej dziewczęta odbędą kilka sesji treningowych, a piątek jest dniem promocji regionów.

Olimpiada będzie to też doskonała okazja do wymiany doświadczeń, zawarcia nowych znajomości a także doskonała okazja do promocji Gminy Kalwaria Zebrzydowska i Województwa Małopolskiego.

Tuż przed wyjazdem do Szwajcarii z drużyną MDP Przytkowice  spotkał się Burmistrz Augustyn Ormanty, który życzył ekipę powodzenia w Szwajcarii zapewniając, że  cała Gmina Kalwaria Zebrzydowska trzyma  kciuki za ich udany występ.

Trenerem zespołu jest Krzysztof Studnicki, opiekunami zespołu są Krzysztof i Andrzej Zmysłowscy, a także Wiesław i Robert Rudeccy, którzy pełnią też funkcję radnych Rady Miejskiej Kalwarii Zebrzydowskiej.

Gmina Kalwaria Zebrzydowska finansowano wsparła przygotowania  i wyjazd na Międzynarodowe Spotkanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTiF w Martigny w Szwajcarii.

W pomoc  w organizacji wyjazdu w zaangażowało się również Województwo Małopolskie, z  drużyną kilka dni temu spotkał się Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, a także Komeda Główna Państwowej Straży Pożarnej i Starostwo Powiatowe w Wadowicach.

Bezpośrednią relację z wyjazdu można śledzić na FB Gminy Kalwaria Zebrzydowska i OSP Przytkowice.

Olimpiada CTiF

Początki samej organizacji CTIF sięgają 1900 roku, kiedy to podczas międzynarodowej wystawy i kongresu pożarniczego zorganizowanego w Paryżu powołano do życia Wielką Międzynarodową Radę Straży Pożarnych, która w 1929 roku przybrała nazwę CTIF. Obecnie CTIF przekształca się w międzynarodowe stowarzyszenie służb pożarniczych i ratowniczych.

CTIF zrzesza 48 krajów (w tym Polskę) oraz 46 członków stowarzyszonych – głównie producentów sprzętu pożarniczego, stowarzyszenia pożarnicze i ratownicze oraz centra szkoleniowe.

Od 1961 stałym elementem towarzyszącym odbywającym się początkowo co 3 trzy, a obecnie co 4 lata, kongresom CTIF stały się międzynarodowe tradycyjne zawody sportowo-pożarnicze.

Pierwsze odbyły się w Bad Godesberg (Niemcy), następne w miejscowościach: Miluza (Francja 1963), Karlovec (Jugosławia 1966), Krems (1969 Austria), Brno (1973 Czechosłowacja), Trento (1977 Włochy), Boblingen (Niemcy 1981), Vocklabruck (Austria 1985), Warszawa (Polska 1989), Berlin (Niemcy 1993), Herning (Dania 1997), Kuopio (Finlandia 2001), Varazdin (Chorwacja 2005), Ostrava (Czechy 2009), MIluza (Francja 2013).

Info i fot: UM Kalwaria Zebrzydowska

Wadowice - najnowsze informacje