poniedziałek, 17 czerwca 2019 09:28

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący – co masz do wyboru?

Autor (red)
Garaż w bryle budynku czy wolnostojący – co masz do wyboru?

Rosnące ceny działek powodują, że coraz częściej wybierane są niewielkie parcele. Osoby planujące budowę domu muszą zdecydować, czy wybrać projekt domu z garażem w bryle budynku, czy też poświęcić część działki na oddzielny garaż. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Garaż wolnostojący

Posiadacze dużych parceli często wybierają garaż wolnostojący. Można go dowolnie zlokalizować, dzieląc działkę na część mieszkalną i gospodarczą. Garaż może zostać ukryty za domem. Można połączyć go z budynkami gospodarczymi lub powiększyć jego powierzchnię – zyskuje się wtedy dodatkowe miejsce na narzędzia ogrodnicze, sprzęt sportowy czy inne, sezonowo używane przedmioty. Zaletą budowy oddzielnego garażu jest to, że nie zabiera on powierzchni użytkowej w bryle domu. Można wykorzystać ten metraż na stworzenie dodatkowego pokoju czy część gospodarczą. Spaliny i hałasy z garażu nie przedostają się do części mieszkalnej. Zwiększa to komfort mieszkańców. W przypadku włamania do garażu wolnostojącego, nie ma możliwości przejścia z niego do domu.

Garaż w bryle budynku

Na stronie: https://www.domoweklimaty.pl/ znajduje się wiele projektów domów z garażem zlokalizowanym w bryle budynku. To idealne rozwiązanie na małą lub wąską działkę. Garaż może być przyklejony do ściany domu lub wbudowany w jego bryłę, mając co najmniej jedną ścianę wspólną z częścią mieszkalną. Takie rozwiązanie oszczędza miejsce na parceli, dając możliwość przeznaczenia go na ogród. To także znaczna oszczędność pieniędzy potrzebnych na inwestycję. Jeżeli garaż ma być nieogrzewany, wtedy ściana łącząca go z resztą domu musi zostać ocieplona. Zaletą garażu połączonego z domem jest łatwy dostęp do części mieszkalnej. Przeniesienie zakupów z samochodu jest wygodne, a ponadto nie jest się narażonym na niekorzystne warunki atmosferyczne – przejście z garażu do domu nie grozi zmoknięciem czy przemarznięciem. To także większe bezpieczeństwo, gdyż nie ma konieczności wysiadania z samochodu przed domem i poruszania się po zmroku.

Które rozwiązanie jest korzystniejsze cenowo?

Garaż wolnostojący generuje więcej kosztów niż ten, który znajduje się w bryle budynku. Wymaga nie tylko większej działki, co podnosi koszty inwestycji, ale także pozwolenia lub zgłoszenia budowy. To wydatek na dodatkowy projekt, wynagrodzenie kierownika budowy, dodatkowe materiały i koszty wykonania. Należy uwzględnić koszty na wykonanie dodatkowych fundamentów, ścian nośnych, działowych i stropu. Konstrukcja dachowa, rynny, stolarka zewnętrzna, posadzka, instalacja elektryczna – to wszystko dodatkowe wydatki, których nie ponosi się w przypadku umieszczenia garażu w bryle budynku. Ten rodzaj garażu korzysta z elementów architektonicznych domu. Wymaga jednak ocieplenia ścian łączących garaż z częścią mieszkalną, jeżeli garaż nie jest ogrzewany oraz dodatkowej wentylacji.

Wybierając projekt domu z garażem, warto zapoznać się z artykułem: „Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi - jaki projekt wybrać?Garaż w bryle domu jest opcją bardziej ekonomiczną. I chociaż zajmuje część powierzchni budynku, nie oznacza to, że dom traci na funkcjonalności i komforcie.

Styl Życia - najnowsze informacje