poniedziałek, 15 kwiecień 2019 12:24

Na ostatniej sesji plenarne PE w Strasburgu m.in. głosowanie ws. "podwójnej jakości produktów"

Napisane przez

Regulacje ws. lepszej ochrony konsumentów, technologii ratunkowych w pojazdach oraz nowych form zatrudnienia – zostaną poddane pod głosowanie na ostatniej przed majowymi wyborami sesji plenarnej PE w Strasburgu.

Europosłowie zagłosują nad większymi prawami dla pracowników

We wtorkowym głosowaniu europosłowie mają zatwierdzać minimalne prawa dla pracowników wykonujących pracę na żądanie, pracę za vouchery lub pracę dla platformy, jak Uber czy Deliveroo.

Przepisy, nieformalnie uzgodnione z ministrami UE, wymagają, aby wszyscy pracownicy byli od pierwszego dnia pracy informowani o zasadniczych elementach umowy o pracę, takich jak opis obowiązków, data rozpoczęcia, czas trwania, wynagrodzenie i standardowy dzień pracy lub godziny referencyjne dla pracowników o nieprzewidywalnych harmonogramach pracy.

Technologie ratunkowe w nowych pojazdach

Zgodnie z nowymi przepisami, już nieformalnie uzgodnionymi z ministrami UE, które zostaną poddane pod głosowanie we wtorek, od maja 2022 roku w nowych pojazdach będą instalowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak „inteligentne dostosowanie prędkości” lub zaawansowany system hamowania awaryjnego.

Jednym z obowiązkowych zabezpieczeń jest system Inteligentnego Dostosowania Prędkości (Intelligent Speed Assistance (ISA)), który, zgodnie z szacunkami, może zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach UE o 20 proc.

Według wstępnych danych opublikowanych przez Komisję Europejską, w 2018 roku na drogach UE zginęło około 25 100 osób, a 135 000 odniosło poważne obrażenia.

Lepsza ochrona konsumentów

Nowelizacją unijnych przepisów o ochronie konsumentów będzie głosowana w środę. Zmiany dotyczą wprowadzających w błąd internetowych rankingów produktów i oraz podwójnej jakości produktów.

Internetowe platformy handlowe i porównywarki (np. Amazon, eBay, AirBnb, Skyscanner) będą musiały ujawniać główne parametry, które określają sposób klasyfikowania przez nie ofert proponowanych klientom, którzy poszukują usług i produktów.

Klienci często sugerują się rankingiem produktów proponowanym przez wyszukiwarki i porównywarki i dlatego powinni wiedzieć, czy wyższe miejsce produktu w rankingu wynika z ocen innych klientów czy też z opłaty wniesionej przez sprzedającego w ramach działań promocyjnych.

Nowelizacja dotyczy również kwestii tzw. "podwójnej jakości produktów". Chodzi o sytuację, gdy produkty wprowadzane w różnych krajach do obrotu pod tą samą marką i nazwą różnią się składem lub właściwościami. Tekst zawiera klauzulę przeglądową zobowiązującą Komisję Europejską do oceny sytuacji po upływie dwóch lat od daty wejścia w życie dyrektywy, aby sprawdzić, czy podwójna jakość produktów powinna zostać dodana do "czarnej listy" nieuczciwych praktyk handlowych.

Parlament zawarł z Radą UE kompromis w sprawie brzmienia nowych przepisów.

Ochrona sygnalistów

Nowe przepisy UE zapewnią lepszą ochronę osobom ujawniającym informacje uzyskane podczas działalności zawodowej, dotyczące nielegalnych lub szkodliwych działań.

Regulacje, nieformalnie uzgodnione pomiędzy parlamentarnymi negocjatorami oraz ministrami UE, zostaną poddane pod głosowanie we wtorek. Wprowadzają one nowe obowiązujące w całej Unii zasady chroniące sygnalistów. Przepisy mają zapewnić stworzenie bezpiecznych kanałów zgłaszania naruszeń prawa UE (w przedsiębiorstwach oraz wobec władz publicznych), zabezpieczenia przed odwetem, takim jak zastraszanie lub nękanie, oraz środków wsparcia, takich jak pomoc prawna i dostęp do informacji na temat procedur i środków naprawczych.

Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna będzie miała własny pion operacyjny

Docelowo służby operacyjne Europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej mają liczyć 10 tysięcy osób. Debata plenarna oraz głosowanie odbędą się w środę.

Stopniowe wzmacnianie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, która powstała dwa lata temu na bazie Frontexu (z siedzibą w Warszawie) polega na poszerzeniu jej uprawnień i zwiększaniu zasobów. Dotychczas agencja realizowała swe zadania przede wszystkim w oparciu o personel i wyposażenie oddawane dobrowolnie do jej dyspozycji przez państwa członkowskie. Zmiany w przepisach mają pozwolić jej na stworzenie własnego pionu operacyjnego.

Już w 2021 Frontex zatrudniałby 5 tys. pracowników operacyjnych, liczba ta miałaby zostać podwojona do 2027 r.

Debata na temat przyszłości UE z premierem Łotwy

W środę europosłowie będą debatować o przyszłości integracji europejskiej z łotewskim premierem Krisjanisem Kariņsem. Premier Łotwy będzie 20. a zarazem ostatnim szefem państwa lub rządu UE, który podczas obecnej kadencji parlamentarnej weźmie udział w cyklu debat na temat przyszłości integracji europejskiej w Parlamencie Europejskim.
Karins został premierem w styczniu 2019 roku. Przed nominacją był posłem do Parlamentu Europejskiego.

‘InvestEU’: impuls wzrostu, inwestycji i dla nowych miejsc pracy

Eurodeputowani mają zatwierdzić też tymczasowe i częściowe porozumienie z ministrami UE w sprawie nowego programu UE wspierającego inwestycje i dostęp do finansowania w latach 2021-2027.

Inicjatywa "InvestEU", której celem jest wygenerowanie prawie 700 mld EUR na inwestycje, powinna działać jak platforma startowa dla inwestycji, które w przeciwnym razie byłyby trudne do zrealizowania. Zastępuje ona obecny Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI), czyli główny filar tzw. Plan Junckera utworzony po kryzysie finansowym w 2008 roku.

W czwartek Parlament Europejski planuje zamknięcie pierwszego czytania, w tym części już uzgodnionych z państwami członkowskimi. Nowo wybrany Parlament Europejski będzie kontynuował rozmowy z ministrami UE.

Kic/

Piotr Sosin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.