czwartek, 25 kwiecień 2019 14:28

Siedmiu Polaków wśród 100 najbardziej wpływowych europosłów

Napisane przez

Organizacja VoteWatch Europe opublikowała raport 100 najbardziej wpływowych europosłów mijającej kadencji. Na liście znalazło się siedmiu eurodeputowanych z Polski.

Zestawienie przygotowano na podstawie wszystkich dostępnych informacji na temat różnych działań każdego posła do Parlamentu Europejskiego podczas wykonywania mandatu. Oceny opierają się na trzech głównych kategoriach: bezpośredniego kształtowania sprawozdań Parlamentu Europejskiego, pełnionych roli przywódczych w organach parlamentarnych (biuro, komisje itp.) oraz siły sieci politycznej danej osoby (stanowiska w grupie, partii, dostęp do rządu).

Autorzy raportu podkreślają, że w tym kontekście „wpływowy” jest terminem neutralnym, wskazującym na poziom mocy, jaką włada poseł, aby osiągnąć cel. Badanie nie mówi, czy korzysta z tej mocy zgodnie z interesami grup społecznych lub wyborców. „To nie jest ocena najlepszych i najgorszych, dobrych i złych” – podkreślają autorzy opracowania.

Zestawienie otwiera przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Na drugim miejscu znalazł się szef Europejskiej Partii Ludowej i kandydat tej partii na przewodniczącego Komisji Europejskiej Manfred Weber. Trzecią lokatę zajął przewodniczący Komisji Gospodarczej i Monetarnej Roberto Gualtieri.  

W zestawieniu znalazło się też siedmiu polskich europosłów. Najwyżej uplasowała się Danuta Hubner (8. pozycja). Pozostali polscy politycy na liście to: Jerzy Buzek, Czesław Siekierski, Bogusław Liberadzki, Zdzisław Krasnodębski, Tadeusz Zwiefka i Ryszard Czarnecki.

fot : © European Union 2019 - Source : EP

Piotr Sosin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.