czwartek, 23 maj 2019 10:43

Komitety wyborcze w większości za "Europą Ojczyzn", przeciwko federacji

Napisane przez

Zdecydowana większość komitetów wyborczych stanowczo opowiada się za "Europą Ojczyzn". Jedynie Wiosna Roberta Biedronia przekonuje, że "pora spojrzeć na Unię Europejską jako wspólnotę obywateli, a nie związek państw", a Lewica Razem wskazuje obszary, w których integrację należy pogłębić. Żaden komitet nie wspiera natomiast otwarcie idei federacji.

EuroPAP News zapytał komitety wyborcze o ich stosunek do z dwóch przeciwstawnych koncepcji przyszłego kształtu Unii Europejskiej - czy ma być to "Europa ojczyzn", czy też federacja europejska. Odpowiedzi komitetów podajemy zgodnie z kolejnością list.

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy

Według Konfederacji, tożsamość Europy to wspólne korzenie w chrześcijańskim średniowieczu i cała różnorodność nowożytnych państw i kultur narodowych.

"Pomysł przekształcenia Europy w federacyjny organizm polityczny jest pomysłem antyeuropejskim, zmierzającym do zniszczenia złożoności cywilizacji europejskiej. Jesteśmy zwolennikami Europy niepodległych państw, współpracujących ze sobą dobrowolnie i multilateralnie" – podkreśla komitet.

Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia

Według Wiosny, w debacie o przyszłości Europy nie może chodzić o pytanie, czy finalnym stadium integracji będą federacyjne Stany Zjednoczone Europy czy Europa Ojczyzn.

Powinniśmy się natomiast zastanowić - przekonuje Wiosna - jak maksymalnie upodmiotowić europejskich obywateli i umożliwić im wyrażanie politycznej woli również na poziomie europejskim, wykraczającym poza wymiar narodowy, tak aby to wszyscy Europejczycy mogli decydować, w jakiej Europie chcą żyć.

"Należy zatem dążyć do wzmocnienia Parlamentu Europejskiego oraz ujednolicenia prawa wyborczego do PE na poziomie europejskim. Pora spojrzeć na Unię Europejską jako wspólnotę obywateli, a nie związek państw" – zaznacza komitet.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO PSL SLD N Zieloni

Zgodnie ze stanowiskiem Koalicji Europejskiej, należy utrzymać i pooprawiać obecny model Unii Europejskiej, opartej na bliskiej współpracy państw członkowskich przy jednoczesnym tworzeniu wspólnych polityk, instytucji i silniejszego procesu integracji.

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość uważa natomiast, że Unia Europejska musi pozostać unią suwerennych państw i powrócić do idei Europy Ojczyzn. "To państwa członkowskie poprzez demokratycznie wybrane władze powinny decydować o najważniejszych sprawach i podejmować kluczowe decyzje" – podkreśla PiS.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS

Natomiast według Lewicy Razem, "Europa ma być demokratyczna". "Zamiast władzy urzędników, którzy nie mają demokratycznego mandatu, i decyzji podejmowanych w kuluarach, chcemy wzmocnienia Parlamentu Europejskiego" – postuluje komitet.

Jak zauważa, to Parlament Europejski jest wybierany przez obywateli, dlatego powinien mieć pełne prawo inicjatywy ustawodawczej i realną władzę nad Komisją Europejską.

"Opowiadamy się za pogłębieniem integracji w zakresie rynku pracy (europejska płaca minimalna), ochrony zdrowia (europejskie standardy ochrony zdrowia) i mieszkalnictwa (europejski fundusz mieszkaniowy)" – czytamy w stanowisku komitetu.

Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15

KUKIZ15 opowiada się zdecydowanie za ideą "Europy Ojczyzn". "Naszym zdaniem koncepcja ta powinna koncentrować się rozwoju współpracy gospodarczej i wyrównywaniu poziomu rozwoju gospodarczego w krajach członkowskich UE. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni ograniczaniu suwerenności poszczególnych krajów członkowskich" – zaznacza.

Komitet sprzeciwia się  narzucaniu wspólnej polityki wobec krajów trzecich, tworzeniu jednej armii UE, ingerowaniu w wewnętrzne sprawy państw członkowskich czy narzucaniu rozwiązań prawnych stojących w sprzeczności z uwarunkowaniami społeczno-kulturowymi poszczególnych krajów członkowskich.

"Federalizacja UE doprowadzi do uzyskania hegemonii krajów najsilniejszych gospodarczo w UE nad krajami słabszymi " – przekonuje KUKIZ15.

Komitet Wyborczy Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski

"Oczywiście że Europa Ojczyzn" – odpowiada na pytanie o koncepcję przyszłość UE komitet Polska Fair Play. Jak wskazuje, mówimy w innych językach, mamy różne wierzenia i obyczaje. "To nie jest materiał na +tygiel+ na wzór amerykański. Przynajmniej nie na tę chwilę" – dodaje.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Polexit – Koalicja

Równie jednoznacznie wypowiada się KW Polexit. "Europa Ojczyzn!" – podkreśla, akcentując wypowiedź wykrzyknikiem. PolEXIT opowiada się za unią wolnych i suwerennych państw.

"Unia, która jest naszym celem, będzie wspólnotą swobodnego przepływu kapitału, dóbr oraz usług, ale – w przeciwieństwie do dzisiejszej Unii - bez jakichkolwiek konotacji ideologicznych, wspólnej armii czy jednolitej polityki zagranicznej" - zaznacza.

Komitet Wyborczy Jedność Narodu

Dla Jedności Narodu Europa jest "ojczyzną Ojczyzn", do której przynależymy od tysiąca lat. "Powodem naszego wielkiego niepokoju jest fakt, że Europa Zachodnia pogrąża się w cywilizacyjnej zapaści" – wskazuje  Jedność Narodu.

Zgodnie z koncepcją komitetu, Polska ma spełniać w Europie rolę pomostu między Wschodem a Zachodem. "Winna łączyć to, co przez wieki było antagonizowane i dzielone. Od tego zależy przyszłość naszego kontynentu. Mamy sprawić, aby Ameryka Północna, Europa i Rosja połączyły się we wspólnej cywilizacyjnej i gospodarczej przestrzeni. Europa odzyska znaczenie w światowym układzie sił, gdy zacznie oddychać dwoma płucami; wschodnim i zachodnim" – wyjaśnia w odpowiedzi.

kic/ woj/

Piotr Sosin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.