wtorek, 18 czerwiec 2019 12:48

Zgromadzenie Cyfrowe 2019: jednolity rynek cyfrowy w swoim centrum musi mieć inkluzywność

Napisane przez
Jednolity rynek cyfrowy w swoim centrum musi mieć inkluzywność – uznało Zgromadzenie Cyfrowe 2019, unijne forum podsumowujące osiągnięcia strategii jednolitego rynku cyfrowego, popierając tym samym postulaty Komitetu Regionów.

Celem Zgromadzenia Cyfrowego 2019, które odbyło się 13-14 czerwca w Bukareszcie, była ocena osiągnięć strategii jednolitego rynku cyfrowego w Europie, wyciągnięcie wniosków i wymiana poglądów na temat zasad przyszłej polityki cyfrowej.

Jak podkreśla Komitet Regionów, przyszła Komisja Europejska powinna zadbać, aby korzyści gospodarcze i społeczne transformacji cyfrowej stały się udziałem wszystkich społeczności lokalnych i ich obywateli.

W Bukareszcie KR przedstawił dokument "Europa cyfrowa dla wszystkich" - serię propozycji przewodniczącego instytucji Karla-Heinza Lambertza i jej wiceprzewodniczącego - Markku Markkuli ws. jednolitego rynku cyfrowego na najbliższe pięć lat nowego mandatu Komisji Europejskiej. Komitet od początku kładzie nacisk na potrzebę inkluzywności procesu cyfryzacji w UE.

Wiceprzewodniczący KR, który był głównym mówcą na sesji zamykającej Zgromadzenie Cyfrowe, zaznaczył, że "cyfrowa rewolucja zaczyna się na szczeblu lokalnym".

"Musimy zapewnić, że digitalizacja Europy jest w pełni inkluzywna i nie pozostawia żadnej społeczności w tyle. Kluczowe znaczenie ma to, aby cyfrowe i zrównoważone rozwiązania były przystępne i dostępne dla wszystkich" – powiedział Markkula.

W jego ocenie, należy połączyć internet rzeczy z zagadnieniami z dziedziny transportu, efektywności energetycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym, aby powiązać cyfryzację Europy z realizacją unijnych celów w zakresie energii i klimatu oraz celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Wśród propozycji KR-u "Europa cyfrowa dla wszystkich" jest opracowanie lokalnego wskaźnika gospodarki i społeczeństwa cyfrowego, aby lepiej uwzględnić różnorodność "sytuacji cyfrowych" europejskich miast i regionów.

Propozycje KR-u dotyczące digitalizacji jednolitego rynku zostaną teraz przedstawione przyszłej fińskiej prezydencji w Radzie UE i będą częścią dyskusji na temat programu  "Europa cyfrowa", zaproponowanego przez KE w czerwcu ub.r.

Również w Bukareszcie członek KR i przewodniczący rady irlandzkiego hrabstwa Tipperary Michel Murphy otrzymał jeden z pierwszych bonów Wifi4EU o wartości 15 tys. euro na zainstalowanie bezpłatnego Wi-Fi w swoim samorządzie. Wifi4EU to nowy unijny program zapewniający bezprzewodowy dostęp do lokalnych społeczności.

Tegoroczne Zgromadzenie Cyfrowe było współorganizowane przez Komisję Europejską i rumuńską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

kic/

© European Union 2019 - Source : EP

 
Piotr Sosin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.