środa, 27 luty 2019 16:54

Poczet Legionistów Krzeszowickich - cz.3

W 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przedstawiamy fragmenty większego opracowania majora Krzysztofa Pachli, prezentującego sylwetki mieszkańców Krzeszowic oraz legionistów  stąd pochodzących, w odzyskaniu niepodległości.

Goryl Franciszek - ur. 1891 r. mieszkał w Żbiku – Krzeszowice, poległ 16.07.1917 r. Plutonowy Legionów Polskich. Służył w Legionach Polskich, poległ 16.07.1917 r.- pochowany w mogile zbiorowej „Dzieci Krakowskich” żołnierzy 13. Pułku Piechoty i żołnierzy legionistów w Rypnem.

 

Kaczmarczyk Alojzy – s. Marcina i Barbary z d. Banasiewicz. ur.31.05.1896 r. w Paczółtowicach, stracony 10.09.1947 r.

Kończy V. gimnazjum i podejmuje studia na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczy w ruchu niepodległościowym. Od 15. roku życia jest członkiem organizacji niepodległościowej „Znicz”, a następnie „Zarzewie”. Inicjuje również ruch niepodległościowy wśród młodzieży w Paczółtowicach. W 1914 r. jest członkiem Pierwszej Brygady Legionów, jako oficer po ukończonej szkole oficerskiej. Uczestniczy w walkach pod Laskami, Krzywopłotami, Marcinkowicami, Łowczówkiem, Konarami, nad Stochodem, nad Styrem, pod Jastkowem. Jest kawalerem Krzyża Walecznych. i wielu odznaczeń. W czasie kryzysu przysięgowego jest internowany w Beniaminowie, ale jako poddany C.K. Austrii zostaje wcielony do armii austro-węgierskiej i wysłany na front włoski. Powraca do kraju i rozpoczyna służbę w 5. Pułku Piechoty, bierze udział w wyprawie kijowskiej.

W czasie okupacji hitlerowskiej członek krakowskiej komendy Armii Krajowej, po wojnie członek podziemia antysocjalistycznego, sądzony i stracony 10.09.1947 r. w Krakowie.

Autor: mjr Krzysztof Pachla

Zdjęcia z arch. autora

Fotografia tytułowa pochodzi z serwisu: www.audiovis.nac.gov.pl  ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Piotr Sosin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.