środa, 20 marzec 2019 23:22

Poczet Legionistów Krzeszowickich - cz.4

Legiony na froncie wschodnim nad Styrem - pozycje pod Koszyszczami Legiony na froncie wschodnim nad Styrem - pozycje pod Koszyszczami

W 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przedstawiamy fragmenty większego opracowania majora Krzysztofa Pachli, prezentującego sylwetki mieszkańców Krzeszowic oraz legionistów  stąd pochodzących, w odzyskaniu niepodległości. Dziś prezentujemy kolejne sylwetki lokalnych bohaterów z tamtych lat.

 Korbiel Piotr – s. Wawrzyńca i Ewy z d. Strzelichowska. ur. 15.01.1892 r. w Paczółtowicach, mieszkał w Paczółtowicach gm. Krzeszowice.

Kapral Wojska Polskiego. Od 1910 r. członek „Sokoła”, w 1913 r. wstępuje do Drużyny Strzeleckiej w Paczółtowicach. Wstępuje jako ochotnik do polskiego Legionu Zachodniego. Uczestniczy w walkach o niepodległość Polski od 1914-1919 r. Trzykrotnie ranny. Inwalida wojenny. Wspólnie z kolegą z „Wici” Piekarczykiem Jacentym inicjują uczczenie setnej rocznicy Powstania Listopadowego przez położenie dużego kamienia rzecznego jako pomnika. Kamień ten z napisem „Bohaterom 1830 – 1930” posłużył w 1992 r. jako podstawa pod pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu.

 

 

 

 

Królik Filip – s. Szymona i Agnieszki z d. Widna. ur. 25.05.1878 w Miękini, mieszkał w Miękini gm. Krzeszowice. Należał do Związku Strzeleckiego w Miękini – Krzeszowicach. W 1914 r. razem z bratem Janem zaciągnął się do Legionów. Dostał się do niewoli rosyjskiej.

Królik Jan – s. Szymona i Agnieszki z d. Widna. ur. 20.06.1881 r. w Miękini, mieszkał w Miękini gm. Krzeszowice. Członek Związku Strzeleckiego. W 1914 zaciągnął się do legionów Józefa Piłsudskiego razem z bratem Filipem. Dostał się do niewoli rosyjskiej w Kijowie, zaginął bez wieści.

 Kurdziel Wojciech – s. Wawrzyńca i Teresy z d. Nowak. ur. 22.12.1896 r. w Miękini, mieszkaniec Miękini, gm. Krzeszowice. W I. wojnie światowej żołnierz armii austro-węgierskiej, był na froncie włoskim. Następnie był żołnierzem armii gen. Hallera.

Kuźnik Józef – s. Grzegorza i Tekli z d. Palus, ur. 4.04.1897 r. w Zalasiu, zamieszkały Czatkowice gm. Krzeszowice. Wstępuje do Legionu Polskiego 22.06.1915 r. do 1. kompanii, 1. batalion, II. brygada Legionów Polskich, po przeszkoleniu w Krakowie i Piotrkowie skierowany do 4. pułku piechoty III. brygady Legionów Polskich. Walczy pod: Majdanem Borzechowskim, Jastkowem, Kozłówką, Wysokim Litewskim, Palimówką, Ogrodnikami, Kowlem, Kłodnicą nad Stochodem, Skulinem nad Styrem i Stawygorodem. Następnie od stycznia 1916 r. w I. brygadzie (2 batalion 3 kompania), a następnie 7. kompanii, walczy pod Kostiuchnówką i Polską Górą. Po kryzysie przysięgowym zostaje wcielony do Polskiego Korpusu Posiłkowego na Bukowinie i Besarabii. Internowany 16.02.1918 r. na Węgrzech. Po rozwiązaniu Polskiego Korpusu Posiłkowego wcielony do armii austro-węgierskiej i wysłany na front włoski w Alpy. Od 10.05.1919 r. do 20.04.1921 r. w Wojsku Polskim.

 

 

 Lasoń Józef – s. Piotra i Karoliny z d. Rozmus. ur. 19.03.1895 w Miękini, mieszkał w Miękini oraz w Prudniku. Kapral Wojska Polskiego, w legionach szeregowiec. W 1913 r. wstąpił do Związku Strzeleckiego. Do legionów wstąpił 8.08.1914 r. do 1. Brygady 1 Pułku Piechoty, 2 kompanii, 3 batalionu w Krzeszowicach. Wstąpił razem z sąsiadami – Noworytami: Józefem i Zygmuntem. Służył w 1. Pułku Legionów  pod dowództwem„ Sarmata”, ppor. Lubicza, i dowódcy 3. batalionu Rydza Śmigłego. Uczestniczył w bitwie u ujścia Dunajca do Wisły, w walkach nad Nidą i w ofensywie na Radom – Dęblin. Ranny w bitwie pod Laskami, leczony, skierowany ponownie nad Pilicę. W czasie forsowania Pilicy pod Klimontowem nie wyleczona rana skutkowała ciężkim zapaleniem płuc. Leczony w Morawskiej Ostrawie, potem w kompanii rekonwalescentów Urzędu Prowiantowego przy Komendzie Legionów w Krakowie. W 1919 r. wstępuje do Wojska Polskiego. W wojnie polsko–bolszewickiej walczył na Wileńszczyźnie do zakończenia wojny w 1921 r. (razem z Noworytą Zygmuntem). Walczył pod: Lidą, Wilnem, Baranowiczami, Berezyną, nad Niemnem. Był współorganizatorem sypania Kopca Józefa Piłsudskiego.

 

 

 

 

Lasoń Michał – s. Michała i Julii z d. Łagan. ur. 28.09.1899 r. w Miękini 83, mieszkał w Czernej gm. Krzeszowice. Uczestnik I. wojny światowej w armii austro-węgierskiej na froncie wschodnim i na froncie włoskim, oraz w Polskiej Armii gen Hallera we Francji.

 Autor: mjr Krzysztof Pachla

Zdjęcia z arch. autora

Fotografia tytułowa pochodzi z serwisu: www.audiovis.nac.gov.pl  ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Piotr Sosin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.