środa, 10 październik 2018 13:49

Kraków: złapano nielegalnych imigrantów. Podrobione dokumenty kupili w Grecji

Napisała
Podrobione dokumenty. Podrobione dokumenty. KOSG

W sobotę po przylocie samolotu rejsowego z Aten, funkcjonariusze Państwowej Straży Granicznej w Krakowie-Balicach zatrzymali 2 cudzoziemców, którzy posiadali fałszywe dokumenty.

Mężczyźni w trakcie przeprowadzanej na lotnisku kontroli okazali funkcjonariuszom Straży Granicznej bułgarskie dowody osobiste, które znacznie różniły się od przyjętych wzorów. Cudzoziemcy po krótkiej rozmowie przyznali się, że posiadane przez nich dokumenty nie są autentyczne i zostały zakupione od przemytnika w Grecji. Ponadto, w bagażach pasażerów ujawniono 2 polskie dowody osobiste, wydane rzekomo przez wójta jednej z małopolskich gmin, które również okazały się fałszywe. Łącznie za całą podróż oraz podrobione dowody osobiste cudzoziemcy zapłacili po 3 tysiące Euro. Migranci nie posiadali ze sobą żadnych dokumentów, które potwierdzałyby ich tożsamość oraz obywatelstwo.

Mężczyźni w trakcie prowadzonych czynności wyjaśnili, że są obywatelami Iranu i uciekli ze swojego kraju z powodu prześladowań religijnych. Po dwumiesięcznej pieszej wędrówce z Iranu przez Turcję dotarli do Grecji, skąd próbowali (kilkukrotnie!) dostać się drogą lotniczą do strefy Schengen. Celem ich podróży były Niemcy, gdzie mieszkają ich rodziny.

Cudzoziemcy - podczas przesłuchania w charakterze podejrzanych - przyznali się do używania jako autentycznego podrobionego dokumentu oraz przygotowywania do użycia fałszywego dokumentu i złożyli wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

W porozumieniu z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej Kraków - Prądnik Biały ustalono karę łączną w wymiarze 8 miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata, przepadek dowodów rzeczowych,  poniesienie kosztów postępowania oraz informowanie Sądu o przebiegu próby.

Kolejnego dnia - na wniosek Komendanta Państwowej Straży Granicznej w Krakowie-Balicach - Sąd wydał postanowienie o umieszczeniu obywateli Iranu w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli, na okres do 3 miesięcy.

 

Źródło: KOSG

 

Aleksandra Bieniek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.