piątek, 19 październik 2018 10:01

Kraków najpiękniejszym miastem 75. Tour de Pologne

Napisał

Kraków zdobył miano najpiękniejszego miasta 75. edycji wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Nasze miasto zwyciężyło w kategorii: „Miasto startu”. Wyróżnienia trafiły także do włodarzy miast: Jaworzno, Katowice i Wilamowice.

Tour de Pologne to więcej niż wydarzenie sportowe. Narodowy wyścig to nie tylko najlepsi kolarze świata, ale także wspaniali kibice oraz zarządcy miast, którzy rozumieją sport i szanse, jakie daje. To dla nich od kilku lat organizowany jest konkurs na „Najpiękniejsze miasto Tour de Pologne”.

W tym roku odbyła się wyjątkowa edycja Tour de Pologne, bo kolarze wystartowali 90 lat po tym, jak pierwszy raz ruszyli na szosy naszego kraju, a wszystko odbyło się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– To dlatego stworzyliśmy pierwsze na świecie mobilne muzeum Tour de Pologne, które od miesięcy podróżuje po Polsce. Kolejny raz mogliśmy też liczyć na sprawdzonych partnerów. Od początku wiedziałem, że wybór najlepszych będzie bardzo trudnym zadaniem. Specjalna kapituła pracowała nad wyborem wiele godzin – powiedział dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang, który też w tym roku obchodził jubileusz. Równo 25 lat temu wicemistrz olimpijski stanął na czele wyścigu i razem z zespołem sprawił, że wyścig dzisiaj należy do prestiżowego cyklu World Tour.

Zwycięstwo w konkursie na najpiękniejsze w największej corocznej imprezie sportowej w naszej części Europy jest więc bardzo prestiżowe. Najlepsi w kategoriach: „Miasto startu”, „Miasto premii” i „Miasto mety” otrzymali wyjątkowe, multimedialne puchary. W kategorii „Miasta startu” nagrodę odebrali przedstawiciele Krakowa i Jaworzna, „Miasto premii” zostały Wilamowice, a „Miastem mety” - Katowice.

– Naprawdę wszyscy spisali się na medal, bo już dzisiaj mogę powiedzieć, że za nami jeden z najlepszych wyścigów w historii. Dopisała nam pogoda, kolarze, ze zwycięzcą Michałem Kwiatkowskim na czele i wszyscy, którzy pracowali na sukces. Mam tu na myśli miasta, samorządy, naszych partnerów, którzy tworzą wielką rodzinę Tour de Pologne, a przede wszystkim kibiców, bo dla nich to wszystko od wielu lat robimy – powiedział Czesław Lang.

Tegoroczny wyścig faktycznie był niezwykły. Na starcie stanęli czołowi kolarze świata z myślą o walce o wygraną. Triumfował Michał Kwiatkowski. Polak pokonał późniejszego zwycięzcę Vuelta a Espana Simona Yatesa oraz pierwszego kolarza słynnego Il Lombardia Thibauta Pinota.

Info/foto: UMK

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.