poniedziałek, 29 październik 2018 13:39

Karty parkingowe i przepisy drogowe dla niepełnosprawnych

Napisał

Osoby o znacznie ograniczonych możliwościach samodzielnego poruszania się, prowadzące samochód, mają prawo do uzyskania specjalnych kart parkingowych. Warto również pamiętać, że niepełnosprawni posiadają pewne przywileje jako uczestnicy ruchu drogowego.

Wszyscy Krakowianie kierujący samochodem, których dysfunkcja ruchowa zaliczona jest do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, mający ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, mogą ubiegać się o karty parkingowe dla niepełnosprawnych. Zostaną one przydzielone na podstawie wydanego od 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. Dzięki kartom można korzystać tzw. kopert, czyli miejsc postojowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością.

- Należy pamiętać, że jeśli dysfunkcja ruchowa osoby niepełnosprawnej zaliczona jest do lekkiego stopnia, to nie będzie ona uprawniona do przywileju parkingowego – mówi Mateusz Płoskonka, Dyrektor Biura Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie. – Karta parkingowa wydawana jest wyłącznie na czas określony, związany z ważnością orzeczenia, jednak nie dłużej niż na okres 5 lat. – dodaje.

Karta parkingowa potwierdza uprawnienia do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz do niestosowania się do niektórych znaków drogowych. Znaki, których dotyczy powyższy przepis to m.in. strefa ograniczonego postoju oraz zakazy ruchu w obu kierunkach, wjazdu motocykli, motorowerów czy zakaz postoju.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.krakow.pl/bezbarier.

Info/foto: mat. pras.

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.