poniedziałek, 05 listopad 2018 10:54

Ruszyła budowa trzeciej hali archiwum urzędowego

Napisał

Kilka dni temu rozpoczęła się budowa trzeciej hali archiwum Urzędu Miasta Krakowa. Zadanie, za które odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie, wykonuje firma Tarcon Invest sp. z o.o. s.k. Obiekt ma być gotowy już w maju 2019 roku.

- Obecnie pracujący na nasze zlecenie wykonawca rozpoczął przygotowywanie terenu do realizację fundamentów. Trwają prace ziemne, sprawdzany jest grunt pod kątem nośności. Jeszcze w listopadzie, jak pozwoli pogoda, wykonywany będzie fundament – informuje Jarosław Skóra, zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Trzecia hala będzie połączona z dwoma już istniejącymi budynkami specjalną przewiązką. Dodatkowo, zagospodarowany będzie teren i wybudowane ogrodzenie. Wykonawca ma czas do maja przyszłego roku na realizację zadania. Wartość kontaktu to prawie 7 mln zł. Zaraz po zakończeniu budowy trzeciej hali, gmach zostanie wyposażony w nowoczesne urządzenia i regały pozwalające na bezpieczne i zgodne z normami przechowywanie papierowych dokumentów.

Nowe archiwum UMK to ciekawa bryła architektoniczna, kompleks budynków powstaje według projektu Aleksandra Mirka z biura KONTRAPUNKT V-Projekt Zespół Projektowo-Inwestycyjny z Krakowa.

Przypomnijmy, że wiosną tego roku zakończyła się budowa dwóch pierwszych hal archiwum oraz parkingu dla potrzeb użytkowników. Wykonawcą tego etapu prac było konsorcjum firm w składzie: Przedsiębiorstwo Budowlane Częstobud oraz Zakład Remontowo-Budowlany Ulbud.

Także od wiosny – na zlecenie ZIM w Krakowie - montowane są specjalnie wyprodukowane regały, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie papierowych dokumentów. Za wykonanie tego zadania odpowiada Międzynarodowe Centrum Budownictwa z Warszawy. Już obecnie do istniejących budynków przewożone są archiwalia z dawnego archiwum urzędowego przy ul. Dobrego Pasterza. Docelowo, w nowym archiwum urzędowym w Czyżynach, składającym się z trzech hal znajdzie się miejsce dla 35 tys. metrów bieżących papierowych dokumentów.

Równolegle część administracyjna i biurowa budynku jest wyposażana na potrzeby obsługi mieszkańców, którzy będą mogli korzystać z zasobów archiwum na miejscu. W części pomieszczeń znajduje się też Centrum Oglądu Monitoringu krakowskiej straży miejskiej.

Nowy budynek archiwum umożliwi właściwe przechowywanie już istniejących i stale narastających akt urzędowych. Będzie to także miejsce otwarte dla mieszkańców, gdzie można przyjść i zapoznać się z archiwalnymi dokumentami, otrzymać informację o zmarłych krewnych, uzyskać dane na temat meldunku, miejsca zamieszkania bliskich, itp. Archiwum to także miejsce służące pomocą przy załatwianiu spraw związanych z uzyskaniem praw do emerytury.

Info/foto: UMK

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.