piątek, 30 listopad 2018 19:07

Lewica w Krakowie o jednoczeniu się i szerokiej koalicji na Eurowybory

Napisał

Dziś w Krakowie miał miejsce międzynarodowy kongres ugrupowań lewicowych, podczas którego debatowano o przyszłości lewicy w Polsce i na świecie i omawiano, jaką strategię należy przyjąć w zbliżających się wyborach do parlamentu europejskiego.

– Za pół roku czekają nas najważniejsze od wielu lat wybory do europarlamentu i będą to wybory szczególnie trudne. Trudne, ponieważ fala populizmu i nacjonalizmu w Europie wraca. Tym bardziej więc mądra i atrakcyjna propozycja środowisk lewicowych jest potrzebna. Mam nadzieję, że polska lewica podejmie właściwe decyzje, abyśmy po wyborach mieli mocną reprezentację w Parlamencie Europejskim i że zwyciężymy tych, którzy do Unii Europejskiej ustawiają się bokiem – powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski.

– Aby ci, którzy wnieśli w budowę Unii Europejskiej już tak wiele, mieli wciąż dużo do powiedzenia, my jako SLD mamy jedno zadanie: wybrać jak najwięcej europarlamentarzystów w najbliższych wyborach. Wiemy, że SLD jest obecnie jedną z sił lewicowych w Polsce, a nie jedyną taką siłą. Dlatego będziemy chcieli stworzyć blok progresywny – rozmawiamy z Partią Razem, rozmawiamy ze środowiskiem Roberta Biedronia. Ale jednocześnie bliskie jest nam myślenie, że Unia Europejska jest wartością, którą trzeba bronić wszelkimi siłami, dlatego dopuszczamy stworzenie wspólnego proeuropejskiego bloku z partiami, z którymi nie zawsze jest nam programowo po drodze: Platformą Obywatelską, Nowoczesną czy PSL-em – oznajmił obecny przewodniczący SLD, Włodzimierz Czarzasty.

– Układ sił na świecie wciąż się zmienia. Stany Zjednoczone, Chiny… My możemy i chcemy być siłą numer trzy. Na naszych oczach zmienia się sposób komunikacji, powstają nowe technologie i my, jako społeczność europejska, musimy tym wyzwaniom sprostać. Na przykład: tworząc sztuczną inteligencję, niezbędna jest wielka baza danych i tylko jako zjednoczona Europa możemy zgromadzić odpowiednią liczbę informacji – to nietypowy przykład tego, jak ważna jest integracja we wszystkich dziedzinach. Dlatego jesteśmy tutaj, by debatować o tym, jak budować Europę postpopulistyczną – oznajmił były premier i prezes NBP, Marek Belka.

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.