Rynek nie dla dorożek Wyróżniony

wtorek, 01 sierpień 2017 17:38

W związku z wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alertem na temat zagrożenia trzeciego stopnia upałami na terenie województwa małopolskiego, Urząd Miasta Krakowa, jako zarządca Rynku Głównego, ogłosił zamknięcie postoju dla dorożek na Rynku Głównym w godzinach od 10.00 do 20.00 aż do odwołania.

Jednocześnie, mając na uwadze bezpieczeństwo powożących oraz zwierząt zaprzęgowych, magistrat zalecił zaprzestanie prowadzenia działalności w okresie najwyższych temperatur oraz zobowiązał wszystkich powożących do korzystania z postojów zastępczych.

Zgodnie z zarządzeniem, postój dla dorożek na Rynku Głównym ze względu na upały w najbliższych dniach będzie zamknięty. To zaostrzenie obowiązujących w normalnym czasie regulacji, które mają zapewnić koniom właściwą ochronę przed gorącem i które zakazują postoju na Rynku, gdy temperatura w cieniu przekroczy 28°C (obowiązujące są wskazania termometru zainstalowanego na ścianie Sukiennic), ale tylko w godzinach od 13:00 do 17:00. W pozostałych godzinach konie mogą pracować bez żadnych ograniczeń.

***

Oświadczenie na temat decyzji magistratu wydało Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt:

Oświadczenie Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt w sprawie decyzji magistratu na temat dorożek z dnia 1.08.2017 r.

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt ze zrozumieniem przyjmuje decyzję Urzędu Miasta Krakowa o zamknięciu postoju dla dorożek na Rynku Głównym w godzinach od 10.00 do 20.00 aż do odwołania wraz z „zaleceniem” zaprzestanie prowadzenia działalności polegającej na wykorzystywaniu koni w okresie najwyższych temperatur. Jednocześnie zwracamy uwagę, że skuteczność tego typu „zaleceń” jest wysoce wątpliwa w praktyce, a decyzja magistratu jest połowiczna, jednorazowa, wymuszona i nie daje żadnych gwarancji na przyszłość. Jeżeli natomiast czegoś dowodzi, to na pewno nieskuteczności dotychczasowych rozwiązań, które nie chronią skutecznie bezpieczeństwa i zdrowia koni, pracujących z mozołem nawet w temperaturach znacznie przekraczających regulaminowy poziom 28 stopni na wyznaczonym, zacienionym termometrze w Sukiennicach, gdyż ograniczenia w tym zakresie obowiązują tylko między godziną 13 a 17, podczas gdy latem znacznie wyższe temperatury panują często od rana do późnego wieczora. Na dodatek perfidia tych iluzorycznych obostrzeń polega na tym, że konie nie pracują w cieniu, ale w skwarze sięgającym nawet 40 stopni. Dlatego z całą mocą podtrzymujemy nasz apel do Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego z dnia 20 lipca br., który podpisało już do tej pory ponad pół tysiąca miłośników zwierząt, a w którym zwracamy się o podjęcie skutecznych działań, które nie będą kolejnymi kosmetycznymi zmianami, ale doprowadzą do wprowadzenia w Krakowie całkowitego zakazu procederu przewozu turystów dorożkami ciągniętymi przez konie.

Agnieszka Wypych

Przewodnicząca Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt

(red)

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aktualizacja: wtorek, 01 sierpień 2017 15:41
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA