piątek, 04 styczeń 2019 12:02

Kraków pożegnał Biskupa

Napisał

W czwartek 3 stycznia w kościele pw. św. Piotra i Pawła odbył się pogrzeb biskupa Tadeusza Pieronka.

Mszę św. pogrzebową ze złożeniem ciała Zmarłego do krypty w Kościele śś. Apostołów Piotra i Pawła prowadził metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

– W naszych kategoriach myślenia rzeczy dzieją się niespodziewanie i ta śmierć przyszła dla nas niespodziewanie. Księże biskupie Tadeuszu, in veritate, w prawdzie, dziękujemy – powiedział w homilii metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

W uroczystości obok rodziny wzięło udział wielu biskupów, kapłanów, przedstawiciele władz miasta i partii politycznych, świata nauki, mediów i liczni mieszkańcy Krakowa.

We słowie wstępnym arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał biografię Zmarłego:

Śp. biskup Tadeusz urodził się w 1934 w Radziechowach. W latach 1951–1956 był alumnem w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, a jednocześnie, do roku 1954, studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia prezbiteratu otrzymał 26 października 1957 roku z rąk administratora apostolskiego w Krakowie i arcybiskupa metropolity lwowskiego Eugeniusza Baziaka. W latach 1956–1960 studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w latach 1961-1965 kontynuował studia na Wydziale Prawa Cywilnego Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie oraz odbył trzyletnie Studium Roty Rzymskiej, uzyskując w 1965 dyplom adwokata rotalnego. Był wikariuszem w parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej, następnie notariuszem w Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie. Był również sekretarzem Duszpasterskiego Synodu Archidiecezji Krakowskiej, a następnie sekretarzem I Synodu Prowincji Krakowskiej. W roku 1975 został członkiem Komisji ds. Rewizji Prawa Kanonicznego Komisji Episkopatu Polski, a w 1987 – sekretarzem II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego w Polsce. W latach 1998–2004 był rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 25 marca 1992 został mianowany przez Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji sosnowieckiej. Po złożeniu rezygnacji z funkcji biskupa pomocniczego, biskup Tadeusz Pieronek stał się rezydentem archidiecezji krakowskiej, gdzie objął funkcję delegata Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego do spraw nauki i kultury. W 2005 został mianowany kanonikiem Kapituły Metropolitalnej na Wawelu. Brał udział w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II.

źródło homilii: Archidiecezja Krakowska

Mateusz Łysik

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.