poniedziałek, 07 styczeń 2019 13:32

Dwanaście escape roomów zamkniętych w Krakowie

Napisała
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne PSP Kraków

Po tragicznej śmierci pięciu nastolatek w koszalińskim escape roomie w kraju ruszyły wzmożone kontrole. W samym Krakowie strażacy do skontrolowania mieli ponad 30 takich obiektów. Dwanaście z nich na wskutek wykazanych nieprawidłowości zostało zamkniętych.

Przez weekend strażakom w Krakowie udało się już skontrolować wszystkie obiekty. Na liście było ponad 30 takich obiektów, jednak część z nich już nie funkcjonowała. Strażacy odwiedzili 26 obiektów i w trakcie tych kontroli zostały stwierdzone nieprawidłowości w zakresie ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa dla uczestników m.in. w zakresie ewakuacji.

- Najczęściej spotykane nieprawidłowości dotyczyły: zastawiania dróg ewakuacyjnych, zawężania tych dróg, brak oznakowania dróg ewakuacyjnych zgodnie z polską normą, czy składowanie materiałów palnych na drogach ewakuacyjnych - wylicza kpt. Bartłomiej Rosiek z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Strażacy podczas kontroli natknęli się również na przypadki, że w lokalach nie było hydrantów wewnętrznych, czy brakowało wyłącznika prądu. Escape roomy na terenie Krakowa bardzo często są wprowadzone w kamienicach, gdzie przedsiębiorcy wydzielają kilka pokoi.

- Są to specyficznie miejsca, jeżeli chodzi o prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, bo - jak sam nazwa wskazuje - są to pomieszczenia, z których ciężko jest się wydostać. W razie sytuacji wystąpienia jakiegoś niebezpiecznego zdarzenia, uczestnicy muszą mieć możliwość szybkiej i bezpiecznej ewakuacji. Również te obiekty powinny być wyposażone w podręczny sprzęt gaśniczy – informuje oficer prasowy.

Podczas kontroli escape roomów strażacy mają na szczególnej uwadze nieprawidłowości, do jakich doszło w koszalińskim obiekcie. To tam podczas pożaru jednego z pomieszczeń zginęło pięć nastolatek. Dziewczynki najprawdopodobniej zatruły się tlenkiem węgla.

W Krakowie strażacy wystawili 4 mandaty, a 12 skontrolowanych obiektów zostało zamkniętych. – Została wydana decyzja o zakazie eksploatacji z uwagi na szereg nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i ewakuacji, które mają wpływ na bezpieczeństwo, jaki i zagrożenie zdrowia oraz życia uczestników takich obiektów – dodaje kpt. Bartłomiej Rosiek.

 

 

Aleksandra Bieniek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.